Svjetski dan slobode medija

03.05.2023. - Društvo

Danas je Svjetski dan slobode medija, koji se od 1993. godine obilježava svakog 3. maja, kada ga je proglasila Generalna skupština Ujedinjenih nacija. Ovaj datum je, ustvari, godišnjica Windhoeške deklaracije – izjave o principima slobodnih medija, koju je sastavila grupa afričkih novinara 1991. godine u Windhoeku, u Namibiji.

 

 

Cilj obilježavanja Svjetskog dana slobode medija je podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njenih osnovnih načela, odnosno podsjetnik na zajedničku odgovornost za zaštitu slobode medija. Jer, sloboda medija kao ključni stub demokratije i osnova na kojoj se grade društva u kojima se poštuju građanska prava i temeljne slobode spada u univerzalna ljudska prava.

 

Nikola Makijaveli. wikipedia.org

Rođen utemeljitelj makijavelizma

Na današnji dan, 1469. godine, u Firenci je rođen italijanski političar, historičar i pjesnik Nikolo Makijaveli (Niccolo Machiavelli), utemeljitelj filozofije politike, jer je prvi promatrao politiku empirijski, odvojenu od morala. Po njemu je ta političko-filozofska doktrina nazvana makijavelizam.

Svoje misli Makijaveli je najbolje objasnio u raspravi „Vladar“ iz 1513. godine u kojoj je, govoreći tobože o potrebi čvrste, apsolutne monarhije, kroz savjete vladaru (Il Principe) koji osniva novu državu, zapravo, postavio temelje građanske vladavine.

Njegova slika čovjeka je bila izrazito cinična, smatrajući da je ljudska narav sama po sebi sebična, pohotna i zlobna.

Olivera Marković. vreme.com

98. godišnjica rođenja slavne glumice

Prije 98 godina, 3. maja 1925., u Beogradu je rođena slavna srbijanska glumica Olivera Marković. Sa samo devet godina u Niškoj Banji osnovala je “pozorišnu grupu” u kojoj je bila glavna glumica, rediteljica i autorica tekstova. Glumačku akademiju je upisala 1948., a članica Beogradskog dramskog pozorišta postala je već 1951. godine.

Tokom karijere ostvarila je više od 150 pozorišnih uloga i snimila više od 50 filmova. A osim glume, Olivera je bila i poznata pjevačica 60-ih godina prošlog vijeka.

Oliverin sin je srbijanski filmski i pozorišni reditelj Goran Marković, a njen prvi suprug i Goranov otac je legendarni glumac Rade Marković. Drugi suprug je, također, bio glumac Dušan Bulajić.

Na glumačkim daskama Olivera je ostala sve do smrti, 2. jula. 2011. godine.

Jadranka Stojaković. mondo.ba

Preminula Jadranka Stojaković

Prije sedam godina, na današnji dan 2016., zauvijek smo se oprostili od bh. pjevačice i kantautorice Jadranke Stojaković.

Rođena je 24. juna 1950. godine u Sarajevu, gdje je i počela svoju muzičku karijeru, krajem šezdesetih, u grupi „Kombo 6“, a prvi solistički nastup imala je 1968. godine na festivalu “Mladi pjevaju proljeću”.

Od 1988. do 2011. godine Jadranka je živjela i stvarala u Japanu, gdje se, 2009. godine, teško povrijedila tokom nastupa u središtu Toyote. Naime, publika ju je pozvala na bis, a ona se saplela o kablove i pala. Nakon toga se mogla kretati samo uz pomoć kolica ili hodalice. Kada je preživjela razorni potres koji je pogodio u Tokio u martu 2011., odlučila je da se vrati u BiH.

Bolovala od multiple skleroze

Od 2012. godine radila je kao urednica u muzičkoj produkciji RTRS-a i svojim je velikim iskustvom pomagala talentiranim mladim ljudima. U saradnji s prijateljicom Milkom Čeremidžić napisala je knjigu o svom životnom i stvaralačkom putu naslova “Boje zvuka”.

Ali, kako je bolovala od multiple skleroze, 2014. godine smještena je u dom za starije osobe “Ivan Pavao Drugi” u Banjoj Luci, gdje je provela posljednje dvije godine života.

Jadranke se sjećamo po predivnim šansonama: “Sve smo mogli mi”, “Čarobnjaci”, “Nedovršeni valceri”, “Muzika je svirala”, “Ima neka tajna veza”, “Na drumovima Srema”, “Tijesno doba” i “Vjerujem”, a njena izvedba pjesme “Što te nema” uvrštena je među deset najboljih evropskih etnopjesama svih vremena.

 

izvor/FOTO:Avaz