Trebaju li Srpskoj male hidroelektrane

09.03.2024. - Aktuelno

Republici Srpskoj nije neophodno da gradi male hidroelektrane, rekao je večeras generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske” Luka Petrović.

Petrović je naveo da je “Elektroprivreda Republike Srpske” opredjeljena za investicije koje ne prave veliki uticaj na životnu sredinu.

“Imamo primjedbe od nevladinog sektora, gdje nema nijedan zaposleni, ali uvijek podnose inicijative za ukidanje ekoloških dozvola. Mi kao javna kompanija radimo sve da zaštitimo ekologiju u svakom smislu te riječi. Naravno da to povećava cijenu po megavatu instalisane snage neke elektrane”, rekao je Petrović za ATV.

On je ukazao na primjere iz Evrope gdje se to lijepo radi, poput Austrije koja je perfektno odradila korištenje malih vodotoka.

“Međutim, kod nas, veliki vodni potencijali nisu iskorišteni. Imamo sedam izdatih koncesija na rijeci Bosni, na Donjem Vrbasu mogućnost izgradnje tri hidroelektrane, mogućnost izgradnje sedam hidroelektrana na srednjoj i donjoj Drini”, naveo je Petrović.

On je podsjetio na inicijativu premijera Srpske i Federacije o mogućnosti da se sa Srbijom u toku rijeke Drine između Bajine Bašte i Bijeljine napraviti sedam hidroelektrana gdje bi suvlasnici bili Srbija s jedne strane, a Federacija BiH i Republika Srpska sa druge.

Petrović smatra da je to dobar prijedlog da se iskoristi vodni potencijal, te da bi, kada bi iskoristili ono što je planirano a i postojeće na Drini, imali veliki vodoprivredni značaj i dobili zaštitu od poplava jer bi bilo “više stepenica” gdje bi se mogla akumulirati voda, ali tu je prostor i za nova radna mjesta, uplate od koncesionih naknada.

“Benefiti su ogromni i mi ćemo se orijentisati ka ovim većim hidroelektranama, a male hidroelektrane, urađeno što je urađeno. Nalaze se u sistemu podsticaja”, rekao je Petrović.

On je naglasio da “Elektroprivreda” nema akcizu za električnu energiju, što je u Srbiji uvedeno, niti ima naknadu za energetsku efikasnost, a ima i najnižni PDV na Balkanu od 17 odsto.

“Ukupan račun za električnu energiju je sigurno niži za kilovatsat nego bilo gdje u okruženju. Moram da kažem da i privreda ima najpovoljnije cijene električne enegrije u BiH ali i šire”, napomenuo je Petrović.

Iako se mnogi čude zašto u ovoj godini nisu povećali cijenu električne energije, Petrović smatra da je dobra odluka Vlade njeno opredljenje da se čuva samostalnost i nezavisnost privrede.

“Što se tiče elektrodistributivnog sistema, planiramo da uzmemo neki ozbiljan kreditni aranžamn kojim bi sanirali distributivnu mrežu u većem obimu kako bi imali stabilnost snabdijevanja naših kupaca u Srpskoj. Znamo da ima problema sa distributivnom mrežom u ruralnim mjestima”, rekao je Petrović i naveo primjer Jahorine gdje Elektroprenos BiH kasni sa svojom investicijom.

On je istakao da je Elektrodistribucja Doboj najbolje elektrodistributivni preduzeće u Srpskoj.

“Njeni gubici su od 4,8 do 5,2 odsto, čak ispod tehničkih gubitaka odabranih u EU. To je zato jer je tu urađeno mnogo investicija koje su doprinijele smanjenju gubitaka. To nam je cilj i u drugim sistemima. Ako je mogao Doboj da to uradi, ona mogu i sve ostale distribucije”, rekao je Petrović.

Petrović je naveo i da će elektrodistributivni sistem u Srpskoj sada, po novoj reorganizaciji, dobiti i novi naziv operator distributivnog sistema ali je dodao da tu mora dosta da se radi.

Za prenosnu mrežu kaže da je odgovornost Elektroprenosa BiH, te je napomenuo da su poslije mnogo političkih blokada tek prije mjesec dana otvorene investicije vrijednosti iznad sto miliona KM.

Izvor/Foto: Agencija