Kako prekomjerna pospanost utiče na srce?

09.10.2024. - Zdravi kutak

Prekomjerna pospanost tokom dana otežava nam da ostanemo budni i vrlo često se pogrešno poistovjećuje sa umorom. Potreba da odmorimo tijelo poslije dobrog treninga ili poslije dugog radnog dana primjeri su umora, što nije isto što i pospanost.

Prekomjerna pospanost tokom dana definiše se kao poteškoća da ostanemo budni ili povećana želja za spavanjem tokom dana. Osjećaj pospanosti može da bude još izraženiji ako smo sedentarni tip, odnosno ako cijeli radni dan provodimo u sjedećem položaju ili, još gore, ako vozimo. Iako je normalno da se povremeno osjećamo pospano nakon kratkog sna, učestali napadi pospanosti se smatraju prekomjernom dnevnom pospanošću kada se to dešava skoro svaki dan, tokom najmanje tri mjeseca.

Kardiolog dr Virend Somers sa Mayo Clinic koji se bavi medicinom spavanja, objašnjava razliku između umora i pospanosti, kao i kako prekomjerna pospanost tokom dana može da ima negativan uticaj na srce.

“Kada smo pretjerano pospani tokom dana, u izvjesnom smislu to znači da možemo vrlo lako da zaspimo, a da pri tome nemamo jasan, očigledan razlog za pospanost ili uzrok koji se dovodi u vezu sa poremećajem spavanja. Iako postoji mnogo uzroka, suština je da prekomjerna pospanost tokom dana znači da nemamo dovoljno kvalitetnog, regenerativnog sna tokom noći”, objašnjava dr Somers.

Koje simptome imamo ako nas muči prekomjerna pospanost tokom dana

Spavanje igra važnu ulogu u konsolidaciji pamćenja, obnavljanju imunološkog sistema i drugim vitalnim procesima. Kao rezultat toga, nedostatak kvalitetnog sna može da dovede do niza simptoma koji se možda neće odmah dovesti u vezu sa spavanjem. Čak i ako se svjesno ne osjećamo pospano, možda patimo od prekomjerne pospanosti ako imamo bilo koji od sljedećih simptoma:

  • Problem sa održavanjem budnosti
  • Osjećaj iritacije
  • Problem sa memorijom
  • Problem sa fokusiranjem
  • Poteškoće u zadržavanju novih koncepata
  • Poteškoće u donošenju odluka
  • Sporije reakcije.

Nenaspavanost nosi kardiovaskularni rizik

Objašnjavajući zašto se javlja prekomjerna dnevna pospanost doktor Somers navodi jedan svim dobro poznat primjer.

“Ukoliko vam treba budilnik da nas probudi, onda po definiciji nismo dovoljno spavali. A nenaspavani smo zato što nismo mogli više da spavamo”, ističe dr Somers.

Nedostatak sna, kako kaže, koji je potreban našem tijelu, može da predstavlja rizik po zdravlje.

“Otkriveno je da postoji veza između pospanosti i većeg rizika od kardiovaskularnih bolesti. Otkrili smo, nezavisno od drugih stvari koje možemo da identifikujemo, da je povećan kardiovaskularni rizik i da je pospanost tokom dana dovedena u vezu sa većim rizikom od srčanih bolesti, iznenadne smrti, kardiovaskularne smrti”, naglašava dr Somers.

Izvor: eklinika.telegraf.rs