Mnogi greše kada koriste klimu tokom noći, a to može ozbiljno uticati na zdravlje i san. Doktor iz Hitne pomoći objašnjava kako pravilno rashladiti prostor dok spavate.
Kad temperature dostignu vrhunac i vazduh postane gotovo nepodnošljiv, svi tražimo načine da se rashladimo i olakšamo svakodnevicu.
Klima uređaji tada postaju neizostavni dio dana – uključuju se čim se probudimo, a često ostaju uključeni i tokom cijele noći. Česte su rasprave o tome da li klima treba da radi dok spavamo, a na to pitanje odgovorio je ljekar.
Doktor Goran Milosavljević iz Hitne pomoći dao je važne smjernice za sve nas, kako bismo što lakše podnijeli ove paklene vrućine koje iscrpljuju i dehidriraju organizam, a posebno je istakao savet o korišćenju klima uređaja.
“Na ovim veoma visokim temperaturama treba biti umjeren u svemu. Napravite ishranu lakšom za varenje, jedite više voća i povrća. Pijte više tečnosti, a što se tiče klime – ne bi trebalo praviti veliku razliku u odnosu na spoljnu temperaturu”, ističe dr Milosavljević.
A onda je sve iznenadio savjetom da klimu treba koristiti i tokom noći.
“Možda je čak bolje spavati s uključenom klimom,naravno, ne direktno ispod nje. Neka klima radi u susjednoj prostoriji, jer ako se ne rashladimo, ne možemo se odmoriti za naredni dan”, naglašava doktor.
Posebno je istakao činjenicu da su vrućine veoma iscrpljujuće i da je tokom dana potreban odmor.
“Lezite i odmorite se u rashlađenoj prostoriji – samo tako ćemo akumulirati energiju za sljedeći dan. Naravno, našim starijim sugrađanima savjetujemo da ne izlaze kada su najveće vrućine, već da obave obaveze rano ujutru ili kasnije uveče”, zaključio je doktor Goran Milosavljević.