Imao više žena nego uloga, a tri supruge su mu bile maloljetne

27.06.2023. - Zanimljivosti
Čarli Čaplin je neko ko se ne zaboravlja i njegov doprinos filmu je ogroman.

Naime, bio je jedna od najvećih glumačkih zvijezda 20. vijeka i jedan od najvećih komičara svih vremena.

Slavni Britanac rođen je 16. aprila 1889. godine u Londonu kao Čarls Spenser Čaplin, a njegovi roditelji, koji su bili zabavljači u cirkusu, razveli su se kada je imao tri godine.

Otac mu je 1901. umro od ciroze jetre, a nakon očeve smrti, stanje Čarlijeve mame postajalo je sve teže. Hana je sve češće ostajala bez glasa, teško se mireći sa činjenicom da je samohrana majka. Potpuno je izgubila razum i ubrzo je završila u ludnici.

Čarli i njegov brat tada su smješteni u sirotište u Londonu.

U tom periodu Čarli je sa starijim polubratom Sidijem uglavnom skitao po ulicama, a dvojica braće za život su zarađivala plešući i pjevajući po sirotinjskim londonskim četvrtima.

Već sa dvanaest godina Čarli je nastupio u predstavi, a nakon desetomjesečne pauze počeli su da se ređaju njegovi glumački aranžmani.

Kada ga je pred kraj 1913. zapazio filmski producent Mark Senet, odmah mu je ponudio potpisivanje ugovora, pa se Čaplin sa bratom preselio u Holivud.

Čarlijevi prvi radovi bili su u produkciji, a prve godine snimao je 35 kratkih nemih filmova u kojima je stvorio popularni lik Skitnice, čija je garderoba nastala slučajno. Naime, Čarli je od svojih kolega morao da pozajmi dijelove kostima, a upravo taj kostim ušao je u istoriju.

Kada je 1918. sa bratom otvorio filmski studio u Los Anđelesu, kritičari su se već tada složili da je Čaplin u svom radu slučajno ujednačio komične i sentimentalne dijelove, a svaki njegov film, među kojima su ‘Mališan’, ‘Žena iz Pariza’, ‘Potraga za zlatom’, ‘Cirkus’, ‘Svetla velegrada’, ‘Moderna vremena’, dočekan je pozitivnim kritikama.

Bilo je tako i nakon dolaska zvučnog filma, od kojih je prvi u nizu bio legendarni film ‘Veliki diktator’ iz 1940. Sniman je u SAD-u, a predstavljao je čin prkosa protiv politike koju je vodio Adolf Hitler, inače veliki obožavatelj Čaplinovih filmova, prenosi Glossy.

Zbog njegovih političkih stavova, ali i zbog burnog privatnog života, bio je na meti mnogih kritika.

Naime, Čaplin se ženio četiri puta, a prema nekim informacijama, bio je sa čak 2.000 žena.

Nije bilo teško uvidjeti da ima naklonost prema znatno mlađim djevojkama, što javnost i nije baš dobro prihvatala.

Mildred Haris imala je samo 16 godina kada se 1918. udala za Čaplina kome je to bio prvi brak. Pričom o lažnoj trudnoći njena majka prisilila ga je da se vjenča sa Mildred, a prije razvoda braka koji je potrajao dvije godine, popularna dječja glumica zaista je i rodila dijete, koje je nažalost preminulo nakon tri dana.

I njegova druga supruga Lita Grej, koju je upoznao na snimanju ‘Mališana’, takođe je imala toliko godina kada ga je upoznala, dok je on tada imao 35. Tokom braka dobili su dvoje djece.

O njegovoj trećoj supruzi Polet Džulijet Godard ne zna se mnogo, osim da je imala 19 godina i da je bila Čaplinova najstarija supruga.

Ljubav svog života, Unu, glumac je upoznao kada je imao 53 godine, a ona je imala 17.

Oni su ostali zajedno do kraja Čarlijevog života, a tokom braka dobili su osmoro djece.

Čaplinovo zdravstveno stanje se pogoršalo šezdesetih godina, a preminuo je na Božić 1977, kada je imao 88 godina.

Tri mjeseca poslije sahrane, njegovo tijelo je ukradeno. Uni Čaplin, njegovoj ženi, otmičari su za mrtvog Čarlija tražili 600.000 dolara za otkup, ali su kradljivci ubrzo bili uhapšeni i poslati u zatvor.

Spomenici su mu podignuti na londonskom Lester skveru, ali i u Slovačkoj, Poljskoj, Irskoj, Indiji, Italiji, Španiji i Švajcarskoj.

Jedna mala planeta u našem sistemu koju su otkrili sovjetski astronomi zove se 3623 Čaplin.

Izvor: Bl portal