Argentina u finalu, Hrvatskoj ostaje borba za treće mjesto (VIDEO)

13.12.2022. - Sport

Fudbaleri Argentine pobijedli su u polufinalu Svjetskog prvenstva Hrvatsku 3:0 i plasirali se u finale ovog takmičenja.

Argentina će u finalu, koje se igra u nedjelju, igrati protiv pobjednika utakmice Maroko – Francuska koja je na programu sutra od 20 časova.

Hrvatska će u subotu igrati za treće mjesto protiv poraženog iz tog polufinalnog ogleda.

“Vatrene” su u večerašnjem polufinalu na stadionu “Lusail” u Dohi bacili na koljena Mesi sa jednim golom iz penala, a potom i Alvarez koji je dva puta tresao mrežu Livakovića.

Tok utakmice:
90+5 Kraj meča. Argentina je u finalu, a Hrvatskoj ostaje borba za treće mjesto pokušaj da ponovo postignu uspjeh iz Francuske 1998. kada su osvojili bronzu na SP.

90’ Igra se “umrtvila”, igraće se još 5 minuta sudijske nadoknade. Teško da će Hrvatska opet do finala SP. Slavlje je već počelo na tribinama gdje su navijači Argentine.

89’ Šut Majera iz daljine, ali brani Martinez.

87  Lionel Skaloni je pripremio još jednu  izmjenu. Nahuel Molina će izaći i zamijeniće ga Huan Fojt.

86’ Anhel Korea će ući u igru a izaći će Mekalister

81’ Majer ulazi umjesto Modrića i to je vjerovatno zadnji nastup hrvatskog kapitana na svjetskim prvenstvima.

78’ Oršić je pokušao sa lijeve strane, ali nije to bilo ni blizu gola Argentine.

74’ Dvostruka promjena kod Argentine. Palasios i Dibala ulaze, De Paul i Alvarez izlaze.

73’ Prvi udarac Hrvatske u okvir gola. Perišić u ruke Martineza iz slobodnog udarca.

72’ Livaja ulazi umjesto Kramarića.

71’ Žuti karton za Otamendija.

70’ GOOOL Asistencija Mesija i Alvarez pogađa za 3:0. Mesi je napravio većinu posla, od centra je vukao loptu pored Gvardiola i na kraju ga prošao te odigrao perfektno povratno dodavanje za Alvareza, koji je postigao svoj drugi gol na utakmici.66’ Alvarez je grubo startao, a Orsato je svirao faul.

62’ Lovren  je najviše skočio unutar kaznenog prostora kako bi ispratio centaršut iz slobodnog udarca. Uputio je obećavajući udarac glavom, ali Emiliano Martinez je sigurnom obranom spriječio njegov pokušaj.

61’ Mijenjaju Argentinci. Lisandro Martinez ulazi umjesto Paredesa.

58’ Mesi je dobio loptu od Fernadeza, šutirao u bliži ugao ali Lavaković brani.

53’ Obećavajući napad Hrvatske, Kovačić se u poziciji iz koje je možda mogao i šutirati ali odlučio se na dodavanje I nije to dobro ispalo.

50’ Petković ulazi umjesto Brozovića. Još jedna ofanzivna promjena, Petković ide u vrh napada, a Kramarić će igrati iza njega.

49’ Paredes izvana šutira ravno u ruke Livakovića.

47’ Modrić je ubacio iz slobodnjaka sa desne strane, ali Martinez kupi tu loptu.

46’ Počelo je drugo poluvrijeme, Argentina je krenula sa centra, a pred Hrvatskom je 45 minuta da se pokuša vratiti u meč i dokopati finala Svjetskog prvenstva.

Prvo poluvrijeme
45+4 Kraj prvog poluvremena. Argentina odlazi na odmor sa dva gola prednosti, a Hrvatska na ovom Mundijalu još nije bila u situaciji da gubi dva gola razlike.

45’ Modrić primio dobar pas van šesnaesterca i šutirao iz obećavajuće pozicije, ali je izblokiran.

43’ Mesi  je centrirao iz kornera, ali je Dominik Livaković otklonio opasnost.

42’ Mekalister je skočio najviše nakon kornera i šutirao glavom u donji desni ugao , ali mu je šut obranio Dominik Livaković.

39’ GOOOL Alvarez  pravi solo akciju i matira Livakovića za 2:0. Preuzeo je loptu na svojoj polovini i napravio jedan od najljepših poteza na Mundijalu.

35’ Dalićev pomoćnik Mandžukić dobi crveni karton zbog prigovora.

33’ GOOOL Mesi pogađa iz penala za 1:0. Livaković je nemoćan. Bio je to jak i precizan šut.

32’ Penal dosuđen za Argentinu. Dominik Livaković je oborio Alvareza u šesnaestercu, sudija je dosudio penal i doduhelio žuti karton golmanu Livakoviću i Kovačiću zbog prigovora.

30’ Pola sata je za nama, rezultat nepromijenjen. Traje taktičko nadmudrivanje Skalonija i Dalića, uz laganu inicijativu “vatrenih”.

27’  Faul na Kramariću u zoni šuta. Modrić nabacuje iz slobodnjaka ali Argentinci to sigurno iznose iz svog šesnaestrca i prve pometnju pred Hrvatskim golom, ali se Modrić vratio i “očistio” opasnost za hrvatski gol.

25’ Fernandez je šutirao izvana, ali Livaković je to odbio.

22’ Pašalić je zaustavio Mesijev pokušaj da podvali loptu. Mesi se već par puta uhvatio za tetivu.

21’ Hrvatska je prokrenula posjed lopte u svoju korist (35:65).

20’ Nakon 20 mnuta igre gledamo tvrd meč, bez konkrenih šansi, primjetan je oprez na obje strane, što i nije čudno s obzirom na ulog i važnost utakmice.

16’ Skraćeni korner, prvi n utakmici, izveo je Modrić, ali ta je šansa upropaštena i gol Argentine nije ugrožen.

13’ Mesi je pao na ivici šesnaesterca, Argentinci su skočili na sudiju i tražili penal, ali Orsato je pokazao da tu nema ništa.

12’ Borna Sosa je htio pronaći nekoga od saigrača u šesnaestercu, ali mu je pas presječen.

10’ Argentinci drže loptu posjedu više, a Hrvatska pokušava da to promijeni. I dalje tvrda utakmica bez konkretnih prilika.

5’ Bez pravih šansi na početku. Traje ispitivanje snaga, veoma oprezan početak sa obje strane.

2’ Probio je Molina po desnoj strani i centriarao, ali nabačaj je bio prejak i odlazi u aut na suprotnoj strani.

1’ Nakon intoniranja himni sudija Orsato dao je znak za početak utakmice i počela je “bitka” za finale Mundijala u Kataru. Hrvatska je prva krenula sa centra.