Dragan Ljubinković, generalni direktor Kompanije “Elvaco MetPro” koja se bavi proizvodnjom u metalskom sektoru i koja 90 odsto svojih proizvoda izvozi u zemlje regiona, kaže da je ova firma suočena sa stalnim rastom cijena goriva, lasera za sječenje i varenje, kao i rastom cijene gasa koji koriste za varenje.
Neophodno odrediti fiksne marže i cijene
“Zbog te činjenice ne možemo dati adekvatnu ponudu našim kooperantima kako bismo bili konkurentni na domaćem i na inostranom tržištu. Gotovo sve što proizvedemo, mi izvozimo u zemlje Evropske unije, u Njemačku, Holandiju, ali i u Srbiju i Švajcarsku. Snalazimo se nekako i pokušavamo iskalkulisati cijene proizvoda. Puno bi nam značila pomoć Vlade Republike Srpske, u smislu ograničavanja marži i cijena transporta, goriva, industrijskog gasa i drugih ulaznih komponenti koje su nam neophodne da bismo organizovali proizvodnju i obezbijedili siguran plasman i izvoz naših proizvoda. Određivanja maksimalnih marži od strane Vlade RS za pojedine proizvode i usluge puno bi značilo, ne samo nama, već i svim drugim preduzećima koja su izvozno orjentisana”, ističe Ljubinković.
Nema odgovora iz Vlade
“Predstoji nam i zima, jer moramo na vrijeme prikupiti ponude za nabavku ogreva, a već sada utrostručene su cijene ogreva, kao što je pelet ili ogrevno drvo. Mi nemamo pravovremen odgovor na najvažnije pitanje, da li će cijene ogreva i dalje rasti, odnosno nemamo odgovor od Vlade RS, da li oni mogu uticati na to da se odrede fiksne marže i fiksne cijene za proizvode i robu za koju je repromaterijal ranije nabavljen po nižoj cijeni, a trenutno se čuvaju u skladištima, iščekujući novu i veću cijenu. Mislim da je to osnovno pitanje koje Vlada RS mora što prije rješavati, jer će tako pomoći, ne samo metalskom kompleksu, već i drugim branšama. Dakle, veća kontrola na tržištu i ograničenje marži pomoglo bi svima nama da bar malo utičemo na ublažavanje krize koja je pred nama”, kaže Ljubinković.
Ljubinković za portal Bijeljina.com kaže da je bilo određenih obećanja i inicijativa u tom pravcu u ranijem periodu, ali, do sada ništa od toga nije ispunjeno.
“ Sve države regiona formulisale su jasne prijedloge i njihove vlade su napravile precizna i jasna ograničenja, da bi pomogli i olakšali poziciju svih građana, ali i izvozno orjentisanih firmi. Imamo stotinu zaposlenih radnika i trenutno izvozimo oko 90 odsto naših proizvoda, kao što su kontejneri, stambeni i magacinski, tankovi za gorivo, tečno i plinsko, konstrukcije za termoelektrane, peći za grijanje i druge proizvode”, napominje Dragan Ljubinković, napominjući da privrednici očekuju konkretne poteze Vlade RS i nadležnih organa na nivou BiH u smislu olakšavanja pozicije izvozno orjentisane industrije.
Bijeljina.com