Ratari praznih džepova

15.10.2022. - Izbor urednika

U najvećoj  žitnici BiH ovih dana privodi se kraju berba kukuruza.

Na semberskim poljima suša je uzela danak, te ratari ove jeseni ubiru znatno manje prinose od očekivanih.

Ukupan obim proizvodnje manji za 50%

Ovogodišnja proizvodnja kukuruza na području Semberije zasnovana je na površini od oko 26.000 hektara. Višegodišnji prosječan prinos kukuruza u Semberiji iznosi 6,5 tona po hektaru. Procjenjuje se da će ukupni obim proizvodnje kukuruza u Semberiji biti smanjen za više od 70% .

“Imali smo katastrofalnu godinu za proizvodnju. Suša je učinila svoje. Stanje sa kukuruzom je jako loše. Ovdje u Semberiji,   najvećoj žitnici, kukuruz je totalno podbacio”, kaže Savo Bakajlić predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača.

Jesenja sjetva neizvjesna

“I ovoga puta ostali smo praznih džepova”, kažu  za portal Bijeljina.com nezadovoljni semberski ratari i upozoravaju da zbog nemara nadležnih, a uz stalna poskupljenja svih imputa u proizvodnji, jesenja sjetva neće biti moguća.

“Uzmimo samo u obzir gorivo, koje je u protekla tri dana dva puta poskupilo. A gorivo je najveća stavka u našoj proizvodnji. Sjemenska pšenica kreće se od 150 do 200 KM, a mi smo našu davali po 65KM/t. To znači da smo trebali dati 300 Kg naše pšenice za 100 Kg sjemenske. Pa, gdje to ima?”, pita se proizvođač Goran Spasojević.

Stočari na rubu opstanka

Farmeri u gubicima. Mesoproizvođači kažu da, zbog nekontrolisanog uvoza, domaća grla niko ne otkupljuje. istovremeno, proizvodnja mlijeka je u padu, a zbog manjka stočne hrane farmeri brinu kako očuvati stočni fond. Otkupne cijene su mizerne, te proizvodnja postaje neisplativa.

“Otkupna cijena mlijeka ne prati troškove proizvodnje. O nama niko ne misli i teško da ćemo izdržati. Mlijeko poskupljuje 2 feninga mjesečno, a gorivo 2do 3 feninga svaki dan. Pa neka se neko zapita koliko meni litara mlijeka treba da obradim hektar zemljišta?”, kaže Radisav Ilić, proizvođač mlijeka iz Glogovca.

Nemar nadležnih uništava proizvodnju

“Potrebno je hitno donijeti mjere zaštite domaće proizvodnje”, kažu semberski proizvođači i podsjećaju da nekoliko godina unazad bilježe samo gubitke u proizvodnji. 

“Republika Srpska i cijela BiH će, ako se ovako nastavi, nemarom institucija po pitanju domaće proizvodnje i zaštite, ostati bez hrane, bez poljoprivrednih proizvođača, a na kraju i bez stanovništva”, upozoravaju u Udruženju poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice.

Ispitati uzorkovanje

Iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice tvrde da su čuli da je proteklih dana na terenu bila Komsija za procjenu štete,ali oni sami ,kako kažu,o tome nisu bili obavješteni. Od nadležnih traže sastanak, te da se ispita po kojim kriterijuma je Komisija vršila procjenu štete.

“Oni izašli na teren i procijenili da šteta iznosi 30%,  ja pouzdano znam da na velikom broju parcela šteta iznosi i do 80%. Kome je cilj da stvari prikaže drugačijima nego što jesu?”, kaže Savo Bakajlić predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice.

Bijeljina.com