Nakon uvođenja predmeta “Humanost i bezbjednost” u Ekonomskoj školi u Bijeljini

13.12.2023. - Društvo

Ogledni program Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Republičkog prosvjetno – pedagoškog zavoda, što je u skladu sa akcionim planom jačanja sigurnosti i sprečavanja nasilja u osnovnim i srednjim školama, koji je planiran za 2023./2024. godinu, iznjedrio je i novi fakultativni predmet “Humanost i bezbjednost”, koji je od oktobra realizuje u bijeljinskoj Ekonomskoj školi.

Responsive image

Marijana Đorđić, profesor na predmetu “Poslovna komunikacija” u Ekonomskoj školi u Bijeljini, odnedavno je angažovana i na vođenju novog predmeta” Humanost i bezbjednost”.

“Planirano je da ovaj program ogledno bude uveden u devete razrede osnovnih škola i prve razrede srednjih škola. Ekonomska škola je izabrana među dvadeset srednjih škola u kojima se realizuje ovaj predmet. Septembar je iskorišten za pripremnu fazu, obuku nastavnika, prezentaciju programa učenicima i roditeljima. U oktobru smo otpočeli realizaciju ovog oglednog programa fakultativne nastave, a fakultativna nastava podrazumijeva uključivanje učenika na dobrovoljnoj bazi, u skladu sa njihovim interesovanjima. U ovoj nastavi nema ocjenjivanja, radi se drugačije nego u redovnoj nastavi.

Učenici imaju slobodu da biraju sadržaje, a nastavnici, opet, imaju slobodu da te sadržaje osmišljavaju na durgačiji i inovativniji način. Ovu nastavu realizujemo jednom sedmično. Odziv učenika je veliki. Do sada se u ovaj predmet uključio dvadeset i jedan učenik. Roditelji djece su dali saglasnost, tako da su pozitivne reakcije, kako učenika I nastavnika, tako i roditelja djece koja pogađaju ovaj predmet”.

Profesorka Đorđić kaže da su teme organizovane po oblastima, bilo da je riječ o humanosti, bezbjednosti u školi i društvenoj zajednici, ali i o ličnoj odgovornosti koju svaki učenik treba da ima, ne samo u školi, već i u zajednici u kojoj boravi i živi.

O empatiji, stereotipima i predrasudama

“Mi smo se u prvim mjesecima više bazirali na teme koje se tiču ličnog razvoja mladih, ali i na emocionalno opismenjavanje, upoznavanje sa pojmom empatija, sa problemima sigurnosti učenika u virtuelnom okruženju u kojem se nalaze. Nastojim da pripremim predavanja na način koji se razlikuje od klasične nastave. Uputili smo poziv za saradnju brojnim subjektima u društvenoj zajednici. Već smo realizovali dvije radionice u saradnji sa Muzejom Semberije, o empatiji na sceni, o predrasudama i stereotipima, što su pripremili glumica Marija Novaković i etnolog, kustos Muzeja Semberije Dejan Ćosić. Povratne informacije učenika su pozitivne, jer smo iskoračili iz prostora škole i ove radionice smo realizovali u drugom prostoru. Planiramo da, uz saradnju sa Muzejom Semberije, realizujemo i radionicu o temi: “Kako promijeniti svijet”. Mladima se daje prilika da prepoznaju problem u društvenoj zajendici, a nakon toga pronalaze rješenja u okviru individualne i kolektivne odgovornosti. Društvena zajednica je pozitivno odreagovala, jer su nam već ponudili saradnju u Gradskoj organizaciji Crvenog krsta, u Gradskoj upravi, Skupštini grada, Domu zdravlja Bijeljina, Narodnoj biblioteci “Filip Višnjić”, kaže profesor Marijana Đorđić.

Kako da postanemo bolji i humaniji ljudi

Učenica Martina Gligić kaže da ovakav vid nastave pomaže mladima u smislu pravilnog formiranja ličnosti i izgradnje pravilnih stavova o brojnim društvenim fenomenima i pitanjima.

Učenik Stefan Nikolić kaže da se u okviru predmeta “Humanost i bezbjednost” može puno toga naučiti o životnim temama i problemima.

“U Muzeju Semberije smo imali predavanja o empatiji, o predrasudma i stereotipima. Sve to pozitivno utiče na formiranje naše ličnosti i našeg karaktera, pomaže nam da se razvijemo u bolje i humanije ljude”, kaže učenik Stefan Nikolić.

Bijeljina.com