Led uništavao, Protivgradna preventiva RS čekala početak sezone

16.04.2023. - Društvo

Dok su mnogi voćari, posljednjih dana, zbog velike štete u tek procvjetalim plantažama pominjali Protivgradnu preventivu Republike Srpske kao odgovornu, jer nije djelovala na gradonosne oblake, iz ovog Javnog preduzeća sa sjedištem u Gradiški medijima su odgovorili da ne mogu djelovati prije zvaničnog početka sezone.

Podsjećamo, Protivgradna preventiva Republike Srpske, koja pokriva veći dio prostora entiteta, sezonu odbrane od grada počinje 15. aprila, a završava 15. oktobra.

Tako se dogodilo da je grad veliko područje zasuo u petak, a rakete su mogle, po zakonu, ispaljivati u subotu.

Sezonu počeli sa 2.573 rakete
Tihomir Dejanović, direktor javnog preduzeća nadležnog za odbranu od grada, kazao je da je nova sezona u subotu, 15. aprila, počela spremno, sa dovoljnim brojem raketa i funkcionalnim sistemom u Republici Srpskoj, Brčko Distriktu i dijelu Federacije BiH. Ukupna površina je milion i po hektara.

– Servisirana je tehnika, cijeli sistem protivgradnih stanica je u funkciji, osoblje je veoma spremno u praćenju gradonosnih oblaka i efikasnom djelovanju na ovom širokom području – kazao je Dejanović podsjetivši da je započela 53. sezona od formiranja Protivgradne preventive.

– Protivgradnih raketa ima dovoljno. Da budem precizan, sezonu smo počeli sa 2.573 rakete. U narednih petnaestak dana dobićemo pošiljku sa još 1.300 raketa. To će biti sasvim dovoljno za cijelu sezonu. Naša računica ukazuje da prosječno, po sezoni, trošimo 1.600 raketa – precizirao je Dejanović.

U ovom preduzeću takođe podsjećaju da imaju 180 klasičnih i 120 automatskih protivgradnih stanica, raspoređenih od Une do Drine te na jugu do Popovog polja. Protivgradna preventiva koristi i 35 prizemnih generatora, koji su veoma efikasni u pograničnom dijelu, u području Save, u blizini aerodroma, te na drugim područjima, gdje je djelovanje raketama zabranjeno ili ograničeno.

Podsjećamo, grad je u petak poharao mnoge voćnjake i druge usjeve u Potkozarju, Lijevče polju, Posavini. To je poljoprivrednike uveliko obeshrabrilo. Očigledno je, naglašavaju voćari iz Podgradaca, da promjena klimatskih uslova zahtijeva produženje sezone odbrane od grada.

Troškovi i dužnici
Lokalne zajednice koje su obavezne, na osnovu Zakona o protivgradnoj zaštiti iz 2021. godine, finasirati rad Protivgradne preventive Republike Srpske, u zavisnosti od površine branjenog područja i broja stanica za lansiranje protivgradnih raketa ne ispunjavaju ovu obavezu.

Iznos je 3.000 maraka po protivgradnoj stanici, a ista računica je na snazi 20 godina. Kao loše primjere navode Kozarsku Dubicu i Brod, koje nisu potpisale ugovore sa JP “Protivgradna preventive RS”.

– Ako ove opštine ne potpišu ugovore, na čemu godinama bezuspješno insistiramo, to će imati loše posljedice po usjeve, ugroziće nabavku raketa i funkcionisanje našeg sistema – upozorio je Tihomir Dejanović, direktor JP “Protivgradna preventiva Republike Srpske“.

U ovom preduzeću ističu odličnu saradnju sa ostalim lokalnim upravama, sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske, te sa kontrolom vazdušnog prostora. Ipak problemi postoje i na državnom nivou.

– Već dvije godine ne uspijevamo obezbijediti dozvolu Oružanih snaga BiH za postavljanje glavnog komunikacionog stuba na području Velikog Žepa. To je veoma važno za područje Federacije BiH, naročito istočnu Bosnu, Tuzlanski kanton i Posavinu – požalio se Dejanović.

 

izvor:SrpskaInfo/FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER