Zdravlje za sve – pogled u budućnost

18.10.2024. - Društvo

Savez medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske, uz saradnju sa Univerzitetom Bijeljina, organizovao je u hotelu „Drina“ Drugi naučno – stručni kongres „Zdravlje za sve – pogled u budućnost“

Tatjana Perić, predsjednik Saveza medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske istakla je da kongresu prisustvuje oko stotinu i osamdeset učesnika.

„Planirano je izlaganje više od četrdeset naučnih i stručnih radova. Organizovaćemo i panel – diskusiju čiji moderator je koleginica koja je stručni saradnik u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite. Na taj način ćemo prezentovati registar zdravstvenih radnika, diplomiranih medicinskih sestara i medicinskih sestara sa srednjom medicinskom školom. U skorije vrijeme naša struka se suočava sa nedostatkom resursa, kako ljudskih, tako i finansijskih, što onemogućava zapošljavanje adekvatnog i kvalitetnog kadra. Akteri ovog kongresa su svi oni koji učestvuju u izradi zdravstvenih politika u zdravstvenom sistemu Republike Srpske, tako da i odavde možemo poslati poruku, šta su to problemi i na koji način ćemo ih rješavati u budućnosti.

Mladi su zainteresovani za upis u medicinske škole

U našim zdravstvenim ustanovama nedostaju medicinske sestre i tehničari sa srednjom stručnom spremom. Nastojimo da kroz razne edukacije osposobimo kadar koji će pacijentima pružati što kvalitetniju zdravstvenu njegu. Nemamo u ovom trenutku podatak o medicinskom kadru koji je napustio ove prostore, ali ćemo nastojati da zadržimo ovaj kadar u Republici Srpskoj“, izjavila je Tatjana Perić.

Perićka kaže da su mladi izuzetno zainteresovani za školovanje u medicinskim školama.

„I u državama okruženja više se insistira na visokom obrazovanju. U Sloveniji rade uglavnom diplomirane medicinske sestre. Nadam se da ćemo i mi težiti ka tome i podizati naše formalno obrazovanje na viši nivo, kako bismo imali u praksi sve diplomirane medicinske sestre“, kaže Tatjana Perić.

Kontinuirana podrška sestrinskoj profesiji

Mirjana Janković, viši stručni savjetnik u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske kaže da resorno ministarstvo kontinuirano pruža podršku sestrinskoj profesiji.

 „Mi smo u proteklih par godina radili na izgradnji novih i rekonstrukciji starih bolnica, ambulanti i domova zdravlja. Kontinuirano smo pružali podršku i u edukaciji medicinskih sestara i tehničara i jačanju sestrinske profesije, kako bismo odgovorili na nove izazove, novu dijagnostiku, nove terapije i nova liječenja. Kako napreduje savremena medicina, napreduje i dijagnostika, terapija i liječenje. Tako napreduje i znanje u oblasti zdravstvene njege. Naše medicinske sestre osnažujemo u svim edukacijama, pogotovo u onim za koje se ne obrazuju kroz formalno obrazovanje. Insistiramo na jačanju komunkacijskih, liderskih i menadžerskih vještina, jačamo patronažnu službu, kako bismo bili bliže pacijentu.

U svijetu nedostaje šesnaest miliona medicinskih sestara i tehničara

U cijelom svijetu imamo nedostatak medicinskih sestara i tehničara, jer se povećava broj starih lica i hroničnih bolesti. Trenutno u svijetu nedostaje šesnaest miliona medicinskih sestara i tehničara. Naše ministarstvo je krajem septembra uspostavilo prvi registar medicinskih sestara i tehničara. U našim javnim zdravstvenim ustanovama trenutno radi između 6.500 i sedam hiljada medicinskih sestara i tehničara. Neke bolnice, kao UKC Banjaluka i Bolnica u Bijeljini počele su stipendirati učenike srednjih medicinskih škola, što je za njih podstrek da ostanu u zdravstvenom sistemu Republike Srpske“, izjavila je Mirjana Janković.

Cilj je da medicinske sestre i tehničari dobiju svoju komoru

Boro Krstić, direktor Univerziteta Bijeljina izjavio je da ovaj univerzitet sinergijski radi sa Savezom medicinskih sestara i tehničara.

„Mi proizvodimo kadrove koji se zapošljavaju u zdravstvenim ustanovama. U prošloj godini smo organizovali ovakav naučno – stručni skup koji je dao konkretan rezultat. U timovima porodične medicine sada se nalazi i diplomirana medicinska sestra. Kroz ovakve kongres i konferencije ispunjavamo standard kvaliteta koji je neophodan za akreditaciju visokoškolskih ustanova. Medicinske sestre pokazuju svoju snagu, a cilj je da dobiju i svoju komoru, nezavisno tijelo koje će se baviti statusom ovih radnika“, istakao je Krstić.

Milan Latinović, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite izjavio je da je ovaj kongres izuzetno važan za zdravstveni sistem u Republici Srpskoj.

 „Ovo je prilika za razmjenu iskustava u oblasti medicinskih znanja, medicinske njege, ali i u oblasti komunikacija, liderstva i menadžerstva“, istakao je Latinović, naglasivši da je sestrinstvo težak i odgovoran posao.

Bijeljina.com