Cena je viša jer u kvartu žive samo Hrvati

28.08.2022. - Društvo

To nije diskriminacija. Nisam rekao da kuću neću prodati Srbinu ili Muslimanu. Kuću ću prodati onome ko će mi dati najviše para, kaže vlasnik.

Koliko vrijedi kuća u Vukovaru u naselju čiji su stanovnici “skoro u potpunosti Hrvati”? Podiže li to njenu tržišnu vrijednost za 10, 20 odsto, ili čak više, u odnosu na kuće u naseljima u kojima je nacionalni sastav stanovnika takav da tu “skoro u potpunosti” nisu Hrvati?

Sudeći po oglasu objavljenom na Fejsbukservisu Marketplace, gde se prodaje sve i svašta, a na kojem je oglašena prodaja kuće u vukovarskom naselju Mitnica, čini se kako taj podatak nije nevažan.

Kuća od 118 m², s dvorištem od 385 m² na kojem se nalazi i pomoćni objekat veličine 25 m² prodaje se za 525.000 kuna (oko 70.000 evra), što je za prilike na vukovarskom tržištu nekretnina prilično visoka cena. Tim prije što je kuća tek djelimično uređena, što je potrebno krečenje i gletovanje zidova, u kupatilu nužna zamjena keramike i sanitarija, dok potkrovlje i podrum nisu uređeni.

Gotovo 600 evra po kvadratu

Uz to, na terasi treba zamijeniti keramiku, jer je postojeća dotrajala, a ni onaj pomoćni objekat od 25 kvadrata nema upotrebnu dozvolu. Ali zato kuća u vukovarskoj ulici Fabijana Šovagovića, u naselju Mitnica, na istočnom dijelu ima veliku terasu koja obezbeđuje, kako ističe njen vlasnik, “mir i privatnost za predivne jutarnje kafice i hladovinu za opuštena popodnevna druženja”.

Ipak, šta je to što cijenu kvadratnog metra nedovršene kuće podiže na gotovo 600 evra po kvadratnom metru? Da li je to podatak da su u okruženju stanovnici “skoro u potpunosti Hrvati”?

“Ima par kuća u kojima žive Srbi”

Portal Telegram.hr kontaktirao je Marijana Štrukelja, osobu koja je oglasila kuću na prodaju, uvodno se raspitavši o potrebnim ulaganjima i saznali da u njoj niko ne živi i da je posljednjih godina korišćena isključivo kao vikendica u koju se povremeno svraćalo.

Na upit zašto je naveo kako su stanovnici naselja Mitnica gotovo u potpunosti Hrvati rekao je: “Realno, to je važno zbog mog tasta i tašte, ličnog mira, meni to nije važno, ali tim ljudima dole na neki način jeste, jer su tamo podijeljena naselja. U Mitnici su uglavnom Hrvati, mada ima nekoliko kuća u kojima žive Srbi, ali načelno, oni imaju nekakav suživot, no znate kakva je tamo politika. Naveo sam to samo zato da se zna, mada lično s tim nemam nikakav problem”.

“To nije diskriminacija nego informacija”

Na primjedbu kako na Fejsbuk stranici Marketplace-a stoji poziv posjetiocima stranice da prijave oglas ako smatraju da diskriminiše ljude, i da novinare pomenutog portala zanima da li misli da je njegova ponuda diskriminatorska, sagovornik kaže:

“To nije diskriminacija, to je samo informacija. Nismo rekli da kuću nećemo prodati ni Srbinu, ni Bosancu ni Muslimanu. Kuću ću prodati onom ko će mi dati najviše para. Meni lično to nije bitno, ali ljudima dole emotivno je to važno i ja poštujem taj deo s obzirom na pijetet prema Vukovaru i sve što se tamo dogodilo – kaže Štrukelj i dodaje:

“S obzirom na to da ste vi novinar sigurno znate da tamo još uvek postoji veliki problem oko razdvajanja. Meni je lično glupo da srpska deca ulaze na jedna vrata vrtića, a Hrvatska na druga, što u budućnosti može stvarati samo problem, ali ni vi ni ja nismo kreatori politike. Ipak, ne smatram da sam bilo koga na bilo koji način povredio time što sam napisao da u vukovarskom naselju Mitnica gotovo u potpunosti žive Hrvati.

Novinari Telegrama.hr su pogledali cijene kuća u ostalim vukovarskim četvrtima pa se uvjerili kako se kuća u naselju Slavija, oko kilometar dalje od Mitnice, gdje etnički sastav stanovništva nije tako homogen, odnosno gdje stanovnici nisu ”skoro u potpunosti Hrvati”, prodaje po značajno nižoj ceni. Tako kvadratni metar sasvim uređene i potpuno namještene kuće veličine 204 kvadratna metra, sa dva kupatila (u jednoj je kada sa hidromasažom) i otvorenim bazenom i okućnicom od 500 m², u naselju Slavija, stoji oko 440 evra po kvadratnom metru.

Izvor:Telegraf.rs/Foto:Mateja Beljan, društvene mreže, pixabay