Slijepi mladić inspirisao Nikolu da krene bos na hodočašće, zavjet ispunjava već godinama (Video)

22.06.2026. - Aktuelno

Na putu ka Podmilačju, jednom od najpoznatijih hodočasničkih odredišta u Bosni i Hercegovini, pažnju prolaznika privukao je Nikola, koji već treću godinu zaredom pješači bos.

Na put je krenuo iz Gornjeg Vukšića, a kako kaže, odluka da hodočasti bez obuće došla je spontano prije nekoliko godina.

“Prvo sam išao u patikama. Tada sam vidio jednog slijepog mladića koji je bos išao uz pomoć oca. Pomislio sam: ako on može, mogu i ja. Od tada sam sebi rekao da ću, dok sam živ i zdrav, ići bos”, priča Nikola.

Njegov hodočasnički put nije motivisan samo ličnim izazovom, već i zahvalnošću.

“Zahvaljujem se za zdravlje svoje djece. Imam i zavet za jednog rođaka koji se bori sa teškom bolešću. Molim se da sve prođe dobro sa operacijama i liječenjem”, kaže on.

“Lakše kad se napravi pauza, ali nemam problema”

Iako mnogi pretpostavljaju da je hodanje bez obuće izuzetno bolno, Nikola tvrdi da ozbiljnijih problema nema.

“Nemam rana. Pojave se malo otoci, ali kada napravim pauzu, sve prođe. Najteži dio puta je makadam između Gostilja i Dobretića. Asfalt jeste vreo, ali kamenjar gore mnogo više iscrpljuje”, objašnjava.

Na putu nosi samo osnovne stvari: vodu, malu prvu pomoć, kremu za otoke i dječji puder za njegu stopala.

“Sve je u glavi. Nisam imao nikakve posebne pripreme. Samo treba biti spreman i vjerovati”, dodaje.

Nikola već 15 godina radi u Austriji na poslovima protivpožarnih sistema, a svake godine uzima godišnji odmor kako bi došao na hodočašće.

“Dođem zbog Svetog Ive, završim put, odmorim jedan dan i vraćam se nazad u Austriju. Dovoljna su mi 24 sata odmor”, kaže kroz osmijeh.

Otkrio i šta mu je želja!

Otkriva da mu najveću podršku pružaju porodica i najbliži.

“Imam suprugu i troje male djece. Uvijek su uz mene. Kad god mogu, pozovem ih telefonom i oni mi daju dodatnu snagu”, priča Nikola.

Njegova želja je da se i mlađi ljudi češće odluče na ovakve podvige.

“Volio bih da se mladi odvaže na veću žrtvu i hodočašće. Samo vjera može pomoći čovjeku. To je ono što nas nosi kroz život”, poručuje, prenosi Kurir.

Na kraju razgovora otkrio je i novi plan.

“Ako Bog da, sledeće godine pokušaću da krenem iz Austrije. To bi bilo između 45 i 50 kilometara pješačenja. Polako se pripremam za taj izazov”, zaključio je Nikola, nastavljajući svoj put ka Podmilačju.

Izvor: Srpska info