Elmedin Konaković, ministar inostranih poslova BiH, tvrdi da je dobio informaciju da je organizator navodno obećao otkazati koncert pjevačice Jelene Karleuše (JK) u Sarajevu.
Podsjetimo, ranije je Konaković najavio da će od MUP-a Kantona Sarajevo zatražiti zabranu ovog nastupa, najavljenog za avgust 2026.

On je juče, 22. juna, izjavio da je poslao zvaničan dopis ministru unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo i komesaru MUP-a Kantona Sarajevo, da se takav događaj zabrani, u skladu sa Zakonom o javnim okupljanjima.
“Dobio sam, što govorim ekskluzivno za vas, informacije da su oni stupili u kontakt sa organizatorima, da je organizator navodno obećao da će otkazati taj koncert, a očekujem, naravno, ako se ne desi brzo otkazivanje, da će MUP Kantona Sarajevo to otkazati. Jako mi je žao što postoje ljudi u Sarajevu, u Bosni i Hercegovini, koji to pokušavaju spustiti na nivo rasprave ministra vanjskih poslova s nekom pjevačicom”, rekao je Konaković.
Ovo je, kako je dodao, ranije viđen scenario.
“Mene ova žena ne zanima, niti je poznajem, niti je pratim, niti znam šta radi, niti je slušam. Ali, to normaliziranje ne želim da dozvolim. Dakle, ova žena radi na negiranju, na vrijeđanju naših osjećanja. Ako ne bude odgođeno, očekujem da onda MUP, u skladu sa zakonom, takav koncert zabrani”, rekao je Konaković za TVSA.
Dodao je da sa Jelenom Karleušom o nikakvoj drugoj temi ne bi razgovarao, niti imaju zajedničke teme.
“Dakle, kada negira, ne samo genocid, nego napada one koji govore istinu o genocidu. I onda takvoj osobi pravite neki pozitivan PR u svojim novinama i portalu, a onda je dovedete još da nam zapjeva. Dakle, to je sistemski napad na identitet, vrijednost, na naš ponos. Ja sam takav karakter, ja ću uraditi svoje. Vjerujem da će i MUP Kantona uraditi svoje”, naveo je Konaković.
Podsjetimo, kada je Konaković otkrio da će zatražiti zabranu koncerta, pjevačica mu je odgovorila riječima da on ili želi marketing, ili se zaljubio.
“Ovaj čovek je bolestan od zla i zaslepljen mržnjom”, navela je Karleuša na društvenim mrežama.
Kako tvrdi, nikada u životu nije ružnu riječ rekla za bošnjački narod.
“Naprotiv, samo najlepše. Baka mi je Bosanka, mnogi prijatelji Bosanci, ogromna fan baza iz Bosne. Ne znam zašto se ovaj nesrećnik okomio na mene, ili želi marketing ili se zaljubio, ali svakako, sramno ponašanje. Dosta je bilo mržnje, aman bre”, poručila je pjevačica.
Prethodno je Konaković najavio da će od MUP-a zatražiti zabranu koncerta pjevačice najavljen za avgust 2026.
“Mi bi trebali da zaboravimo kako je negirala genocid u Srebrenici i vrijeđala one koji o počinjenom genocidu govore istinu i da je raširenih ruku dočekamo”, naveo je Konaković na društvenim mrežama.
Zatražiće, dodao je tada on, od MUP-a Kantona Sarajevo da ovaj koncert u skladu sa Zakonom o javnom okupljanju zabrani “jer je riječ o osobi čiji nastupi izazivaju nacionalnu i vjersku mržnju”.
“I ne govorite kako ovo nije posao ministra vanjskih poslova, ne pišite kako ne treba da se spuštam na taj nivo. Ja reagujem na pojavu kojom se negatorima genocida prašta i dozvoljava da nas dalje ponižavaju”, naveo je Konaković.
Reaguje, dodaje on, na pokušaj da se normalizuje takvo ponašanje.
“Reagujem da svi oni koji rade istu stvar shvate da sa nama tako ne mogu. Reagujem jer ne želim da neko ponižava i vrijeđa moj narod i naše stradanje. Imamo mi naravno i drugog važnog posla, al’ važan je posao sačuvati ponos, ispraviti kičmu, ne dozvoljavati da nas ponižavaju i ne dozvoliti domaćim izdajnicima da takvo ponašanje normalizuju”, naveo je Konaković.
Izvor: Nezavisne