Ako vas napadne, odnosno ujede pas, potrebno je da se obratite nadležnima, no da li znate kakva je procedura u tom slučaju?
U nastavku čitajte kako je to propisano u zakonu te kome da se obratite u slučaju napada psa.
Nakon što pas lutalica ujede osobu, potrebno je da se oštećeni odmah javi dežurnom ljekaru u Dom zdravlja, a ljekar će po službenoj dužnosti o tome obavijestiti nadležni MUP/Policijsku upravu, te će isti obaviti razgovor sa oštećenim.
Zatim će biti obaviještena i veterinarska stanica kao i inspekcijska služba opštine.
Nakon što se završi liječenje, oštećeni ima dvije mogućnosti i to:
Vlasnici pasa dužni su da poštuju propise koji se odnose na način držanja i izvođenja kućnih ljubimaca na javne površine.
Svi vlasnici pasa dužni su da poštuju Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja, Pravilnik o držanju i zaštiti kućnih ljubimaca i odluke o načinu držanja i izvođenja kućnih ljubimaca na javne površine koje donose lokalne zajednice.
Posljednjih godina je primjetno da broj pasa kao kućnih ljubimaca iz godine u godinu raste, a samim tim se povećava i njihovo izvođenje na javna mjesta i to vrlo često opasnih životinja bez propisanih zaštitnih sredstava, poput povoca i zaštitne korpe.
Inače, u slučaju da vlasnik ima opasnog psa, mora ispunjavati sljedeće uslove:
Prema Zakona o javnom redu i miru RS, ko bez nadzora i zaštitnih sredstava, suprotno propisima o držanju i zaštiti životinja, drži ili vodi životinje koje drugog mogu da prestraše ili povrijede ili ko na javnom mjestu zlostavlja životinje, kazniće se novčanom kaznom od 300 KM do 900 KM.
Takođe, ko bez povoca i zaštitne korpe na njušci drži ili vodi opasnog psa na javnim površinama kazniće se novčanom kaznom od 300 KM do 900 KM.
Takođe, prema Odluci o komunalnom redu u Banjaluci, ako pas ili mačka povrijede neko lice, vlasnik je dužan da o tome, odmah obavijesti organ uprave, nadležan za poslove veterinarske inspekcije, i da se, po nalogu tog organa, životinja smjesti u karantin, pod nadzorom doktora veterinarske medicine.