Traže razgovor i dogovor  o svom i statusu svoje djece

27.05.2023. - Društvo

Na gradskom trgu u Bijeljini danas je održan miran protest roditelja djece s poteškoćama u razvoju koji su ukazali na neodrživost materijalnog položaja u kojem se nalaze porodice koje imaju djecu s posebnim potrebama.

Zatražili su da se ne ograničava starosna granica roditelja, odnosno djece, kojoj roditelji zamjenjuju njegovatelje, te da se nadoknada za ove porodice izjednači sa nadoknadama koje primaju majke sa četvoro i više djece.

Selma Karadarević, majka djeteta s poteškoćama u razvoju , potresnim riječima, sa suzama u očima, prozvala je one, kako reče, koji zakone kroje po svim drugim mjerama, samo ne po mjeri djece s teškoćama u razvoju, da  te zakone izmijene, da donesu nove zakone koji će biti korisni za djecu, njihove roditelje i koji će ovo društvo učiniti humanijim, a svijet ljepšim.

“Tražimo da se stanja oboljenja, poput autizma i rijetkih bolesti, sindroma, na komisijama ocjenjuju kao trajna oštećenja i oboljenja i da ta djeca imaju dječji dodatak do kraja života. Moja kćerka boluje od specifične bolesti, ali vjerujem da će naš protest probuditi dobre ljude koji će nam pomoći da nastavimo svoj let kroz turoban život kakav danas živimo”, istakla je kroz plač Selma Karadarević.

Traže veće nadoknade za djecu s poteškoćama u razvoju

Natalija Dragić, majka djeteta s poteškoćama u razvoju, kaže da roditelji zahtijevaju od aktuelnih vlasti Republike Srpske da se roditeljima – njegovateljima ne uskraćuje taj status ukoliko njihovo dijete ide u školu, dnevni centar ili neku vaspitno – obrazovnu ustanovu.

“Tražimo da se radni staž roditeljima uplaćuje uporedo sa nadoknadom za roditelje – njegovatelje. Naš zahtjev je da se nadoknada za roditelje – njegovatelje izjednači sa nadoknadom koju primaju roditelji, odnosno majke sa četvoro i više djece. Naravno, tražimo da se ne ograničava broj godina roditelja, odnosno djeteta, naravno, ukoliko je roditelj – njegovatelj u stanju da vrši tu funkciju.  To su naši osnovni zahtjevi. Nadamo se da će nas institucije čuti i da će nas pozvati na razgovor i dogovor.

Dogovora do sada nema. Slali smo brojne dopise nadležnim institucijama i nikakvog odgovora do sada nije bilo.

Ljudima se oduzimaju prava, a mi svoju djecu moramo da njegujemo. Ima djece koja su kategorizovana sa sedamdeset i osamdeset odsto i nad njima treba bdjeti dvadeset četiri sata dnevno. Ima djece s mentalnim oštećenima i njih roditelji moraju danonoćno čuvati.

Takvi roditelji nisu sposobni za rad i za eventualno ostvarenje penzije. Na taj način se i od roditelja stvaraju socijalni slučajevi, te se svi vrtimo u začaranom krugu”, kaže Natalija Dragić, ističući da dio pomoći primaju na lokalnom nivou, dok drugi dio dobijaju s republičkog nivoa.

Primanja za djecu s posebnim potrebama značajno smanjena

“ Mi samo tražimo iznalaženje adekvatnih rješenja. Tražimo da nas pozovu na razgovor i da se dogovorimo u korist svih nas zajedno. Primanja za djecu s poteškoćama u razvoju su značajno smanjena i država ima evidenciju o tome. Ono što roditelji danas primaju je nedovoljno za njihovo čuvanje i brigu o njima”, istakla je Natalija Dragić.

Nataša Krvošija je napomenula da je BiH u 2010 godini potpisala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom UN.

 “Kada država to potpiše, onda to mora i poštovati. Zbog toga ne smije biti diskriminacije ni u kakvom pogledu i zakone, ukoliko je to neophodno, treba mijenjati. Obaveza je države da stvara nova pravila i zakone koji će poboljšati položaj i status ove kategorije stanovništva. Ukoliko su zakoni loši, država ih mora mijenjati. Mi tražimo izmjenu zakona i donošenje zakona koji će odgovarati našoj djeci i nama roditeljima. Sljedeći put, kada neko od funkcionera bude izjavljivao koliko naša djeca koštaju državu, neka kaže i to koliko njegova funkcija košta ovu državu”.

Neophodno dodatnih 350.000 KM da bi se riješio ovaj problem

Stefan Blagić, u ime Udruženja građana “Restart Srpska” izjavio je da se ovo udruženje već šest mjeseci bori za prava ovih roditelja i njihove djece.

“Pripremili smo zakon koji ćemo proslijediti na razmatranje, već početkom juna, u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Ukoliko Vlada RS ne da zeleno svjetlo za novi zakon, uslijediće novi protest sa blokadom saobraćaja. Sramotno je što idemo tako daleko, ali smo primorani na to. Starosna dob za ovu djecu je ograničena na 30 godina i nakon toga on ili ona više nemaju pravo na pomoć roditelja i njegovatelja”, kaže Blagić, ističući da majke ove djece dežuraju ispred škola dok njihova djeca borave na časovima. On je naglasio da je ovaj problem moguće riješiti sa dodatnih 300.000 KM do 350.000 KM na godišnjem nivou.

Bijeljina.com