Dugogodišnji pušači često razvijaju hronični kašalj i poteškoće s disanjem pri fizičkim naporima, ali ovi simptomi trebaju biti ozbiljno shvaćeni jer mogu ukazivati na hroničnu opstruktivnu bolest pluća (KOPB), upozorava njemački Savezni centar za zdravstveno obrazovanje (BZgA).
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), više od 70 odsto osoba s KOPB-om su pušači u zemljama s visokim dohotkom. Žene su često više pogođene ovom bolešću, a simptomi, kao što su dugotrajan kašalj s iskašljavanjem sluzi i otežano disanje, nastaju zbog suženja disajnih puteva izazvanog dugotrajnim izlaganjem duvanskom dimu i drugim zagađivačima vazduha.
Zbog tih iritacija, u sluznici bronha dolazi do nakupljanja kolagena, što otežava protok vazduha, a s vremenom dolazi do oštećenja alveola, malih zračnih vrećica u plućima koje omogućuju prenos kiseonika u krv.
KOPB može uzrokovati i gubitak mišićne mase te kardiovaskularne probleme. Ako redovno imate problema s disanjem i kašljete, BZgA savjetuje da se obratite doktoru koji može napraviti test plućne funkcije, mjereći kapacitet pluća i izmjenu gasova. Nizak rezultat može ukazivati na KOPB.
KOPB se dijeli na četiri stadijuma: blagi, umjereni, teški i vrlo teški, a u posljednjem stadijumu disanje postaje otežano čak i pri svakodnevnim aktivnostima, uz potrebu za dodatnim kiseonikom. Inhalatori s lijekovima za širenje disajnih puteva često se propisuju pacijentima.
Pušači s KOPB-om mogu ublažiti simptome i usporiti napredovanje bolesti prestankom pušenja, iako bolest nije izlječiva.
Služba za informacije o plućima iz istraživačkog instituta Helmhoc Minhen takođe napominje da je prestanak pušenja izazovan, pa je stručna pomoć preporučena. Žene koje prestanu pušiti doživljavaju brži oporavak u disanju nego muškarci.