Pored toga što joj je ukus prijatan, zova ima antivirusno i antimikrobno djelovanje, sprečava grip, jača imunitet i pomaže pri mršavljenju. Da li vam treba još koji razlog da odmah krenete u berbu?
Ako osjećate da ćete dobiti grip, popijte čaj od osušenih cvjetova zove ili jednostavno pijte domaći sok od zove. Ova biljka je korisna kod astme i upale disajnih puteva, jer olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja.
U proljeće cvijet zove možete koristiti kao sredstvo protiv polenskih alergija. Ona ima i detoksikacijsko djelovanje jer pospješuje izlučivanje toksina iz limfnih žlijezda.
Ova biljka može pomoći kod akni, čireva, konjunktivitisa i kožnog osipa. Osim kao laksativ, djeluje i kao diuretik te doprinosi zdravlju bubrega. Koristi se u stanjima gdje je potrebno jače znojenje.
Zbog tih svojih laksativnih, diuretičkih i detoksikacijskih svojstava odlična je kao pomoć u mršavljenju.
Sad, kad sve ovo znate, evo i recepta za stari, dobri sok od zove.
Berba ovih cvjetova se vrši po sunčanom i suvom vremenu kada je zova u punom cvatu. Birajte procvjetalo drvo zove koje je udaljeno od ulice ili nekog vida zagađenja. Cvijet po cvijet berite i stavljajte u kesu kako bi se sačuvala njihova čistoća i svježina.
Potrebno je:
30 cvjetova zove
3 l vode
4 dag limunske kiseline
3 limuna
3 kg šećera
Priprema: U 1 litru hladne vode potopiti 30 cvjetova svježe zove. Neka stoji na hladnom mjestu, ali ne u frižideru, 24 sata. Procijediti, dodati šećer, limunsku kiselinu i sok od limuna i ostaviti da odstoji još 24 sata. Povremeno promiješati, da se šećer rastopi. Procijediti kroz duplu gazu i sipati u boce.
Ovaj sok se pije razređen sa vodom, a možete koristiti i mineralnu gaziranu vodu za pripremu soka.
izvor:Aloonline/FOTO:Profimedia