Da li dan započinjete kafom? Nutricionistkinja ima bolju zamjenu.
Kofein nam daje energiju, ali preterana konzumacija nije dobra po zdravlje. U čaju ga ima manje nego u kafi i to je jedan od glavnih razloga zašto bi trebalo da ga popijete kad se probudite.
“Čaj obično sadrži manje kofeina od kafe. Dok kofein može da pruži početni nalet energije, previše kofeina može da dovede do nervoze, tjeskobe i poremećaja spavanja. Čaj nudi blaži unos kofeina, smanjujući rizik od ovih nuspojava”, objašnjava Kaul.
Dehidracija je problem koji se češće javlja zimi jer unosimo mnogo manje tečnosti nego tokom letnjih mjeseci. Čaj značajno doprinosi hidrataciji jer se sastoji prvenstveno od vode. Održavanje hidratacije ujutru je ključno za energiju tokom dana i predstojeće aktivnosti.
Nutricionistkinja kaže da kafa može odmah da vas probudi, ali i da to ponekad nije dobro. “Čaj sadrži aminokiselinu poznatu kao L-teanin, koja ima umirujući efekat i može da uravnoteži stimulativne efekte kofeina. To može da dovede do lakšeg i nježnijeg iskustva buđenja, u poređenju sa naglim naletom energije od kafe”, kaže nutricionistkinja.
Kafa ujutru kod mnogih može da izazove neprijatne simptome u stomaku. Ako spadate u tu grupu ljudi, čaj je odlična zamjena, savetuje nutricionistkinja. Nježan je za želudac, a Kaul ga preporučuje svima oni koji imaju probleme sa varenjem.