Dolaskom toplijeg vremena sve više vremena provodimo na otvorenom, pa je veća vjerovatnoća da “zaradimo” i krpelje. Ukoliko se ne uklone na vrijeme, mogu da izazovu ozbiljne bolesti, poput upale mozga i Lajmsku bolest.
U proljeće i rano ljeto posebno treba pripaziti na krpelje. Ti paraziti vole vlažna mjesta, a u prirodi se najčešće mogu naći u visokoj travi i grmlju. No, imajte na umu da se krpelj može i do šest sati šetati po tijelu prije nego što nađe mjesto na kojem će se ugnijezditi.
Prije odlaska u prirodu potrebno je namazati se specijalizovanim sredstvima protiv krpelja, a nakon boravka na otvorenom preporučuje se tuširanje te detaljni pregled kose i kože cijelog tijela.
Posebnu pažnju posvetite mjestima koja zadržavaju vlagu, poput pazuha, prepona, kože stomaka i iza uha.
Ako ga uočite, nemojte da paničite.
Doktorka opšte medicine Jelena Sironić Hreljanović je objasnila postupak za sigurno uklanjanje krpelja:
Dezinfikujte mjesto ugriza nakon uklanjanja krpelja, preko njega zalijepite flaster pa pratite da li će biti promjena na koži. U slučaju da se koža zacrveni, odmah se javite doktoru opšte prakse, ističe dr Sironić Hreljanović.
Dr Ivan Puljiz iz Klinike za infektivne bolesti “Fran Mihaljević” napominje da pincetu treba dezinfikovati antiseptikom i laganim povlačenjima izvući krpelja iz kože.
Budite strpljivi, jer cio postupak može da traje i do 10 minuta.
Ako pak zaostane djelić krpelja, u većini slučajeva on će sam izaći. U slučaju izuzetno rijetkih lokalnih infekcija na mjestu uboda ili pojave ranih simptoma lajmske bolesti, pomoć prvenstveno treba potražiti kod doktore primarne zdravstvene zaštite, koji će odlučiti o potrebi daljeg upućivanja na pregled specijalistu infektologu, istaknuo je dr Puljiz.
Izvor: Zadovoljna.hr