Iglice na božićnim drvcima, borovima i drugom sličnom drveću takođe su lišće, samo imaju drugačiji oblik. U Novoj Gvineji raste biljka putang, čiji su rubovi listova toliko oštri da ih mještani koriste kao noževe.
U Indiji i Šri Lanki lišće banane često se koristi kao jednokratno posuđe, besplatno i ekološki prihvatljivo. Najtanje lišće među svim biljkama pripalo je paprati djevojačkoj vlasi. Imaju samo jedan sloj stanica i mogu se oštetiti i najmanjim dodirom. Među svim biljkama, rekorder po broju lišća na jednom stablu je čempres koji ih može ih imati i do 50 miliona, dok hrast ih ima oko četvrtine miliona, odnosno 200 puta manje. Svaki je list prožet mnogim žilama koje obavljaju istu funkciju kao žile u tijelu sisara. Samo što nisu ispunjeni krvlju, već vodom.
Lišće nekih biljaka i drveća može se okrenuti prema sunčevoj svjetlosti kako bi apsorbiralo njegovu energiju ili se čak okrenuti od njega kako bi smanjilo isparavanje dragocjene vlage, zavisi od biljke i uslova u kojima raste. Uvojci mahunarki poput graha i graška takođe su listovi. Sramežljiva mimoza dobila je ime jer joj se listovi pokreću i savijaju pri najmanjem dodiru. Život iglica obične smreke, koji su takođe listovi, je u prosjeku od šest do 12 godina.
Najduže lišće ima palma rafija. Mogu dostići dužinu od 25 metara. Kod nekih biljaka, mladi listovi mogu biti crveni ili ljubičasti, ali zatim pozelene kada rastu i povećavaju proizvodnju hlorofila.