Evropski gradić koji je Melanija Tramp postavila na mapu svijeta!

22.01.2025. - Zanimljivosti

Supruga američkog predsjednika Donalda Trampa, kao što mnogi znaju, je odrastala u bivšoj Jugoslaviji, na teritoriji Slovenije, najprije u slikovitom gradiću Sevnica a zatim u Ljubljani. Ali, da li ste znali da je Sevnica baš zbog Melanije postala turističko mjesto?

Prije nego što je postala manekenka i prva dama SAD-a, žena Donalda Trampa, Melanija Tramp bila je Melanija Knaus, Slovenka, ćerka prodavca automobila i radnice u tekstilnoj fabrici.

Melanija je druga prva dama SAD-a rođena van granica te zemlje. Prva je bila Lujza Katarina Adams, supruga Džona Kvinsija Adamsa, rođena u Londonu. Džon Adams bio je predsjednik od 1825. do 1829.

Melanijin rodni grad Sevnica u Sloveniji postao je turistička destinacija od kada je Donald Tramp prvi put izabran za predsjednika SAD-a u novembru 2016. Ljudi dolaze da vide gdje je prva dama provela djetinjstvo, a broj posjeta porastao je za 30 odsto. 

Melanijino djetinjstvo i Sevnica

Melanija Knaus odrasla je u Sevnici u bivšoj Jugoslaviji. Rođena je u Novom Mjestu, Sloveniji, u aprilu 1970. godine, a djetinjstvo je provela u Sevnici, malom gradu udaljenom 45 kilometara odatle.

Sevnica se nalazi uz reku Savu u centralnoj Sloveniji i ima populaciju od oko 5.000 stanovnika. Kada se Melanija rodila, Slovenija je bila deo Jugoslavije pod vlašću Josipa Broza Tita, a nezavisnost je stekla 1991. godine.

Prije nego što je Melanija postala poznata, Sevnica je bila poznata po fabrikama namještaja i odjeće, kao i po godišnjem festivalu salame. Nazivali su je tekstilnim centrom bivše Jugoslavije – zbog fabrika i škole, koja je bila rasadnik kadrova tog profila za evropski jugoistok. Grad je danas poznat po Melaniji i salami – proizvodi više od 150 vrsta salama, uključujući i onu nazvanu baš po prvoj dami. 

Zamak u Sevnici

Zamak Sevnica, smješten na brežuljku iznad starog gradskog jezgra Sevnice, prvi put se pominje 1309. godine pod nazivom “Castellum Lichtenwalde”.

Tokom vekova, zamak je mijenjao svoje funkcije i, za razliku od mnogih drugih zamkova, izbjegao je uništenje tokom seljačkih ustanaka i turskih upada.

Danas je centralni kulturno-istorijski objekat u regionu, domaćin muzičkih koncerata, izložbi i tradicionalnog Letnjeg festivala zamka Sevnica.

Posjetioci mogu uživati u vođenim turama kroz barokne salone, galerije, kapelu i vinski podrum, kao i u prelepom pogledu na dolinu rijeke Save.

Turizam u Sevnici se udvostručio godinu dana prije nego što je Donald Tramp postao predsjednik, dok je interesovanje za Melaniju raslo. Ukupan broj stranih posjetilaca u Sloveniji porastao je za 17 odsto u 2017. u odnosu na prethodnu godinu, sa 3,4 miliona posetilaca. Grad je iskoristio slavu svoje najpoznatije sugrađanke, nudeći ture, suvenire i proizvode nazvane po njoj.

Melanijin otac, Viktor Knaus, bio je prodavac automobila, dok je njena majka Amalija radila u tekstilnoj fabrici. Ima sestru Ines Knaus i polubrata Denisa Cigelnjaka.

Odličan učenik i “pravi anđeo”

Porodica Knaus preselila se u Ljubljanu dok su Melanija i Ines bile u srednjoj školi. U Ljubljani je Melaniju otkrio fotograf Stane Jerko, nakon čega je sa 18 godina potpisala ugovor sa modnom agencijom koji ju je vinuo u manekenske vode. Podsjetimo, upravo je kao manekenka Melanija upoznala svog sadašnjeg supruga Donalda koji je stariji od nje 24 godine. Njih dvoje u braku su 19 godina.

Melanija je pohađala osnovnu školu “Savo Kladnik” u Sevnici, gdje je, prema riječima njene prijateljice i tadašnje direktorke škole Mirjane Jelančić, bila “pravi anđeo” i odličan učenik.

Američki umjetnik Bred Dauni naručio je drveni spomenik Melaniji, koji je u julu 2019. postavio amaterski slovenački vajar Ales “Maksi” Zupavec. Spomenik, inspirisan plavom haljinom koju je nosila na inauguraciji, naišao je na podijeljene reakcije.

Nakon što je drveni spomenik zapaljen i uništen, zamenjen je bronzanim u septembru 2020. godine. Na ploči pored spomenika stoji natpis: “Posvećeno večnom sećanju na spomenik Melaniji koji je stajao na ovom mjestu od 2019. do 2020. godine”.

Na ovaj način, Melanija je uspjela da jedan maleni grad u Evropi postavi na svjetsku mapu truističkih atrakcija.

Izvor: Mondo