Trostruki šampion na poslednjem Grend slemu u sezoni je bio bolji od domaćeg tenisera Bena Šeltona rezultatom 3:0.
Po setovima je bilo 6:3, 6:2, 7:6, za nešto više od dva i po sata vremena igre.
Za Đokovića će to biti 10. finale u Njujorku, a do njega je stigao na svom 100. meču na US Openu.
Jedini je aktivni igrač koji time može da se pohvali, a lider na toj listi je Džimi Konors sa 115 mečeva. Novak ispred sebe ima još i Rodžera Federera (103) i Vika Seksasa (102). Dakle, već sledeće godine može da izbije na drugo mesto.
Pred početak je ovaj meč označen kao „duel generacija“, ali se ispostavilo i da je bio duel dva potpuno različita nivoa teniske umješnosti.
Šelton je imao pet godina kada je Đoković stigao do prvog Grend slema u karijeri u Australiji 2008. godine i očigledno da ima još mnogo da uči iako će poslije ovog turnira biti među 20 najboljih na svetu.
Nije izgledao kao da pripada tom društvu, naprotiv. Previše je brzao Šelton, nije dozvoljavao iole duže razmjene i takav pristup je bio osuđen na propast.
Od starta je svom silinom udarao, naročito na servise, pa čak i na drugi. Bilo je perioda kada je to pravilo omanje probleme Đokoviću, ali je Novak isuviše iskusan da ga to omete pa se ubrzo prilagodio i odlučio da uspori tempo igre što više.
Tako je na primjer bilo već u uvodnom gemu meča, kada je Šelton stigao do 30:15 uhvativši nespremnog Đokovića, ali brejk loptu nije dočekao. Ni tada, a umalo ni do kraja meča.
Đoković je prvi brejk napravio u šestom gemu prvog seta, a već u narednom servis gemu Šeltona nije iskoristio čak četiri set lopte. To je ujedno i period igre kada se meč „lomio“.
Šelton ne samo da je uspio da se izvuče tada i produži prvi set, već je u narednom gemu imao prvu brejk loptu, koju nije iskoristio. Da jeste, stigli bismo do novog izjednačenja i u najmanju ruku gledali nešto neizvjesniji meč. Međutim nije i Đoković je to kaznio korišćenjem pete set lopte.
Drugi set je bio gotovo na kalup isti. Đoković je nešto ranije u petom gemu stigao do brejka, a Šelton je nastavio da neguje svoj „divlji“ stil igre. Silovito je udarao po loptici, čak je i njegov otac (ujedno i trener) pokušao da mu govori da uspori, ali i njegovi apeli su bili uzaludni.
Dvadesetogodišnjak je nastavljao da raspaljuje po loptici svom silinom i ispucava servise od po 230 kilometara na sat. Ponekad je to prolazilo, ali je kad se podvuče crta taj stil bio autodestruktivan za Amerikanca.
Đoković je stigao i do drugog brejka u setu koji je okončao za ukupno sat i 18 minuta vremena igre i tako razočarao mnoge koji su se okupili na „Artur Ešu“ da posmatraju ono za šta su očekivali da će biti barem malo neizvjesniji susret.
Ni tu nije bilo kraja njihovoj lošoj sreći, ali su makar iz prvog reda mogli da svedoče dominaciji Đokovića koji stiže do brejka već u uvodnom gemu trećeg seta.
Stekao se utisak da je time stavljena tačka na ovaj meč, ali je Šelton sve iznenadio kada je u osmom gemu stigao do druge brejk lopte koju je ovaj put iskoristio za izjednačenje. Pravu ekstazu je na tribinama izazvao Ben tada, publika je u potpunosti bila iza domaćeg tenisera ponekad i pretjerivali u proslavljanju promašenog prvog servisa srpskog tenisera.
Otvorilo je to put Šeltonu ka povratku u meč, a imao je i idealnu priliku kada je na servis Đokovića stigao do set lopte. U tom trenutku je napokon proradio prvi servis Novaka koji je poslao neodbranjivu loptu u suparnikovo polje.
Neiskorišćena set lopta je poljuljala mentalno još uvek nedovoljno jako Šeltona koji je najpre izgubio taj gem, a potom glatko i sledeći na svoj servis, tako omogućivši Đokoviću da potvrdom brejka na svoj servis obezbedi plasman u finale, prenosi B92.
U skladu sa nepotrebno iskomplikovanim krajem meča, tako je izgledao i poslednji gem.
izvor:Glas Srpske/FOTO: EPA-EFE/CJ GUNTHER