U ovoj godini nismo postigli neke ključne ciljeve na kojima smo bazirali svoj rad, a on se u najvećoj mjeri reflektuje na dešavanja u posljednjih mjesec dana, kao što je usvajanje budžeta, usvajanje programa ekonomskih reformi, gdje Privredna komora Republike Srpske nije bila na visini zadatka, odnosno neke ključne stvari, za koje smo se mi zalagali, nisu naišle na podršku Vlade Republike Srpske, izjavio je Stevo Savić, predsjednik Područne privredne komore Bijeljina.
U tom smislu Savić je iskazao određenu dozu kritičkog raspoloženja, naglasivši da se iz godine u godinu ponavlja stara praksa donošenja strateških dokumenata u hitnoj proceduri.
„Već godinama, naime, upozoravamo da ključne strateške dokumente, koje svake godine donosi Vlada Republike Srpske, ne može donositi u hitnoj proceduri, već to mora ići u redovnom postupku, da bismo i mi, kao Komora, i privrednici, dali svoje komentare, sugestije i prijedloge na takve dokumente. Iz godine u godinu ponavlja se stara praksa da se ovi dokumenti donose u hitnoj proceduri. Na jednom sastanku, sa određenim brojem ministara i premijerom, mi smo razgovarali o ključnim inicijativama, ali nismo zadovoljni krajnjim ishodom tih razgovora.
Naravno, jedna od tih stvari je nivo podsticaja za privredu. Svi pokazatelji o privrednim kretanjima za prvih deset mjeseci ove godine govore da se nalazimo u problemu. Negativne su stope rasta, manje je zaposlenih, a i svi ostali parametri su loši, izuzev jednog, a to je da raste budžetski prihod. To je situacija koja nije uobičajena i normalna, kada privreda stagnira, da rastu poreski prihodi.
Smatram da su zahvatanja iz privrede velika, da su opterećenja velika i to je nešto što treba mijenjati. Nismo zadovoljni ni odnosom socijalnih partnera prema minimalnoj plati. Nakon što smo se suočili sa najavom povećanja minimalne plate sa 700 na 1.050 KM, mi smo uradili određene analize i ustanovili smo da bi to bilo nerealno povećanje i da to privreda Republike Srpske, pogotovo pojedini sektori privrede, ne bi mogli izdržati i to bi nas uvuklo u nove probleme.
Nismo imali priliku da vidimo analize i elaboracije koje bi potkrijepile takav prijedlog. S druge strane Privredna komora se itekako zalaže za povećanje plata radnika, jer su svi sektori u privredi Republike Srpske, zbog nedostataka radne snage, pomalo ugroženi, ali rast plata mora ići dvojako, da privredna zajednica učini sve sa svoje strane što je moguće, a s druge strane, da i država učini iskorak, u smislu smanjenja poreskih opterećenja, kako bismo došli do projektovane minimalne plate od 1.000 ili 1.050 KM“, istakao je Savić.
Bijeljina.com