Proljećna sjetva u Semberiji kasni više od petnaest dana, jer su optimalni rokovi bili uobičajeni za početak aprila, a sjetva obično traje oko mjesec dana, sve do Đurđevdana.
Zbog kišnog proljeća i neuobičajeno niskih dnevnih temperatura, mnogi nisu mogli traktorima ući u njive radi pripreme zemljište za sjetvu.
Iako je bilo planirano da se u Semberiji ovog proljeća zasije ukupno oko 32.000 hektara, samo kukuruzom oko 25.500 hektara, realizacija ovog plana je pod velikim upitnikom, jer zemljište još uvijek nije dovoljno pripremljeno i zagrijano da bi se sjetva mogla kvalitetno obaviti.
Ohrabrujuća je okolnost da su poljoprivredni proizvođači jesenas zasijali nešto veće površine ozimim usjevima, pšenicom, ječmom i zobi.
Tamo gdje je to bilo izvodljivo, mehanizacija je izašla ovih dana na njive, ali je značajan dio površina pored Save, u ataru sela Brodac, Batković i Crnjelovo još uvijek nezasijan, jer se podzemne vode sporo povlače.
Poljoprivredni stručnjaci kažu da će traktori i sijačice na te njive ući tek za nekih petnaestak dana, pod uslovom da ne bude novih padavina.
Slobodanka Marković, rukovodilac ratarske proizvodnje na Poljoprivrednom dobru “Semberija” savjetuje da mehanizacija ne ulazi na blatnjave parcele, te da u ovakvim situacijama treba sijati hibride različitih perioda vegetacije, jer će se na taj način izbjeći i negativanuticaj sušnih perioda tokom ljeta koji su značajno smanjivali prinose kukuruza u proteklim godinama.
Oko 2.251 poljoprivredni proizvođač u Semberiji iskoristiće ovog proljeća i regresirano gorivo koje je odobrila Vlada Republike Srpske i resorno ministarstvo. Ove godine, osim za pšenicu, uveden je I podsticaj za sjetvu soje u iznosu od 200 KM po hektaru, što je značajna mjera za poljoprivredne proizvođače.
Bijeljina.com