Poljoprivrednici širom Srpske ubrzano spremaju zahtjeve s kojima će pred resornog ministra kada se bude raspoređivalo 180 miliona KM, koliko će iznositi agrarni budžet u idućoj godini, a sudeći prema planovima koje su skovali svi žele duplo više novca za svoj rad i trud.
Prema dosadašnjoj praksi proizvođači su za pregovarački sto u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS sjedali krajem godine da bi se okvirno dogovorili o raspodjeli agrarnog budžeta. S obzirom na to da nova vlada još nije formirana konsultativni sastanak sa predstavnicima poljoprivrednih udruženja vjerovatno će se desiti tek u januaru 2022. godine, ali to nije omelo domaće mljekare, stočare, voćare, pčelare i druge proizvođače da skroje planove o raspodjeli miliona.
Najveći dio kolača priželjkuju mljekari koji se nadaju da bi kao podršku proizvodnji mogli dobiti oko 60 miliona KM.
– Naši podsticaji moraju biti ravni onima u FBiH. Kod njih je ove godine podsticaj po litri mlijeka 45 feninga, a kod nas 25. Mljekarska proizvodnja je ugrožena i treba pokušati spasiti sve što se spasiti da. Mljekarskom sektoru ove godine pripalo je oko 30 miliona maraka, a u 2022. godini očekujemo duplo – kaže predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i mljekara Vladimir Usorac za “Glas”.
Prvi čovjek povrtara u Srpskoj navodi da su ove godine dobili 3,6 miliona KM, a da u narednoj sezoni očekuju čak više nego duplo.
– Planiramo da tražimo 10 miliona KM i to dva miliona za plasteničku proizvodnju, a osam za podršku tekućoj proizvodnji. Tražićemo i da premija iduće godine bude fiksna i to 15 feninga po kilogramu povrća, a do sada je bila do 0,15 KM, kao i da se na marku poveća iznos po litri regresiranog dizela, jer je izdvajanje za gorivo, uz vještačko đubrivo, naš najveći trošak – kaže predsjednik Udruženja povrtara RS Brane Mastalo.
Povećanje sredstava od 30 do 40 odsto u odnosu na ovogodišnji iznos u idućoj godini očekuju proizvođači tovne junadi.
– Veći podsticaji će nam pružiti šansu da zanovimo i unaprijedimo proizvodnju – priča predsjednik Udruženja uzgajivača tovne junadi u Srpskoj Goran Mitrović za naš list.
Udruženje voćara RS iduće sedmice imaće sastanak na kojem će usaglasiti zahtjeve s kojima će pred ministra, a predsjednik udruženja Dragoja Dojčinović kaže da se neće zadovoljiti mrvicama kao ranijih godina.
– Ove godine su nam pripala dva miliona KM, što je i te kako malo i zato ćemo sada tražiti da subvencija za proizvedeno i prodato voće bude fiksna, oko 0,25 KM po kilogramu proizvedenih jabuka i krušaka. Lani je to bilo sedam feninga – rekao je Dojčinović.
Predsjednik Saveza udruženja pčelara RS Damir Barašin ističe da su ove godine na ime podsticaja dobili oko milion KM, a iduće očekuju duplo.
– Nadam se da će podsticaj po košnici biti 10 KM, a kada to obračunamo sa brojem košnica, dođemo do iznosa od oko dva miliona KM – navodi Barašin.
Uzgajivači svinja priželjkuju između sedam i devet milion maraka, jer im je toliko trebalo da podignu proizvodnju koja je već neko vrijeme u padu.
– Veoma je važno da budemo svi zajedno konstruktivni i tih 180 miliona KM usmjerimo u razvoj. Moramo postaviti poljoprivrednu proizvodnju na jake temelje, a to planirana sredstva za agrarni budžet mogu – tvrdi predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić.
Kapitalne investicije
Mišo Maljčić kaže da je protiv milionskih izdvajanja za kapitalne investicije u momentu kada većina proizvodnje nije rentabilna.
– Besmisleno je da nam se novac nudi za traktore, novu mehanizaciju jer od čega da kupujemo to kada ne ostvarujemo prihode – kaže Maljčić.
I Dragoja Dojčinović tvrdi da voćari nisu u mogućnosti da ulažu u kapitalne investicije te da iz te stavke povlače minimalno sredstava.
izvor:Glas Srpske/FOTO:Glas Srpske