Kukuruz se u većem obimu sije u nižim dijelovima ove opštine i u dolini Drine, na području oko Skelana, dok su manje parcele pod kukuruzom u brdskim selima.
U ravničarskim dijelovima mašinska berba privodi se kraju, dok je u brdskim njivama branje kukuruza tek počelo i poljoprivrednici berbu obavljaju ručno, jer većina njihovih njiva nije pristupačna za mašinsko branje.
Ratari kažu da je zbog suše berba kukuruza ove jeseni prispjela ranije, a jedan od razloga su medvjedi i divlje svinje koji pričinjavaju štetu i uništavaju ionako slab rod.
Na imanju Hidajeta Merdžića iz Gostilja kod Srebrenice berba je trajala dva dana i uprkos suši zadovoljan je prinosom.
On je imao sreću da mu divlje svinje nisu ulazile u njivu pored koje protiče rječica, a kukuruz je imao i dovoljno vlage.
“Kukuruz sam već smjestio u salaš. Kada se osuši okruniću ga u toku zime i koristiti za ishranu ovaca i pilića”, rekao je Merdžić.
On je istakao da će nakon skidanja stabljika kukuruza njivu odmah preorati i pripremiti za proljećnu sjetvu.
Radovan Orašanin iz Zelenog Jadra rekao je da je zbog najezde divljih svinja morao ranije “skinuti” silažni kukuruz s njive i preraditi u silažu prije vremena.
“Na jednoj parceli sam morao ranije obrati kukuruz zbog najezde štetočina”, kaže Orašanin.
Problem zaštite usjeva od divljih svinja poprima ozbiljne razmjere. Desetine poljoprivrednika ovih dana žale se da je nastala prava najezda divljih svinja koje na poljoprivrednim posjedima nanose štetu veću od procjene.
Da bi zaštitili svoje usjeve, ovdašnji poljoprivrednici se sami organizuju, i nakon napornog rada na imanjima tokom dana, noći provode u njivama i dežuraju i petardama nastoje zaplašiti štetočine i sačuvati usjeve.
izvor:Srna/FOTO:Glas Srpske