Suša obrala ovogodišnji rod kukuruza

13.08.2022. - Poljoprivreda

U najvećoj bh žitinici, Semberiji, ratari ovih dana zbrajaju gubitke. Ovogodišnji rod kukuruza obrala je suša.Štete,u zavisnosti od parcela,iznose od 50 do 80%. No, ima i onih parcela, kažu ratari, na kojima se neće imati šta ubrati .

Višegodišnji prosječan prinos kukuruza u Semberiji iznosi 6,5 tona po hektaru,a pod kukuruzom je na ovom području zasijano 26.000 hektara.

Ratari traže proglašenje elementarne nepogode 

Na sastanku predstavnika Udruženja poljoprivrednih proizvođača oba bh. entiteta zatraženo je da se proglasi stanje elementarne nepogode.Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača Semberije i Majevice Savo Bakajlić , kaže da je proizvođačima hitno potrebna pomoć

“Tražimo da se u BiH proglasi elementarna nepogoda suša, proizvođači se moraju pomoći, da bi pokušali zasijati jesenju sjetvu i sve ostalo što slijedi.Ovako,sami nećemo moći.Štete su katastrofalne “,kaže Bakajlić

Semberskim ratarima podršku su pružili i proizvođači iz Federacije BiH, koji takođe traže primjenu ovih mjera.

“Ne samo proglasiti elementarnu nepogodu kao stav, nego izvršiti to i nadoknaditi ljudima štetu na bilo koji način, da bi oni mogli to iskoristiti za jesenju sjetvu. Mi , u Federaciji krećemo sa akcijom kako obezbijediti sredstva za jesenju sjetvu .Sav repromaterijal će biti u velikoj potražnji,a sve zemlje u okruženju muku muče sa đubrivom “,kaže Juro Kopačević,predsjednik Udruženja poljoprivrednika Županije Posavske

Kako pokriti troškove i očuvati farme?

Ukupna šteta u poljoprivredi,Prema analizi Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS,procjenjuje se na 1,8 do 2,5 milijardi KM.Ratari tvrde da nas čeka teška i neizvjesna jesen. Posledice suše odraziće se, kažu, na nedovoljne količine hrane,smanjenje proizvodnje u mljekarskom sektoru,ali i smanjenje stočnog fonda.

“Mi već sada nemamo čime hraniti stoku . U narednom periodu, sasvim je normalno da će stoka pojeftiniti i da će se broj grla smanjiti. Imali smo 17 600 proizvođača mlijeka,a sada ih  imamo tek  2 500. Ni tovljača više nema u RS a i uopšte u BiH, svi veliki tovljači koji su bili, zatvorili su farme.Izvoz za Tursku ne ide. Ljudi uzgajaju tek po jednog ili dva bika i to prodaju privatnim otkupljivačima”,kaže  Vladimir Usorac ,predsjednik Udruženja mljekara RS.

Pored direktne, tu je i ogromna indirektna šteta

Osim žitarica, stradale su i povrtarske kulture, a na visokim temperaturama,kažu povrtlari, ni zalijevanje nije pomoglo.

” Ukoliko ne budemo imali dovoljno svoje sirovine, očekuju nas,na jesen,velika poskupljenja. Mi već sada trpimo ogromne gubitke. Otkup slabo ide, a robu koju donesemo na pijacu primorani smo dati po mizernim cijenama,samo kako bi prodali.Već do podne, zbog visokih temperatura, ona propada”, kaže Goran Šarić, semberski povrtlar.

Ne postoje uslovi za proglašenje stanja elementarne nepogode

Iz ministarstva poljoprivrede RS istakli su da “ne postoje uslovi za proglašenje stanja elementarne nepogode zbog suše, jer je stanje na terenu različito”.

Ne može se paušalno pričati o suši .Ni jedna zemlja u okruženju nije proglasila elementarnu nepogodu .Doveli smo ljude u stručni tim za procjenu štete “,istakao je Zoran Maletić ,pomoćnik ministra poljoprivrede RS.

Po Zakonu o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama propisano je da prvo reaguje najniži nivo, odnosno nivo lokalne zajednice. Ako se posljedice ne mogu otkloniti na lokalnom nivou, onda se reaguje za dio, a na kraju za čitavu teritoriju  Srpske.

Poziv proizvođačima da dostave zahtjev za pomoć

Iz Gradske uprave Bijeljina pozvali su semberske proizvođače da najkasnije do ponedeljka ,15.avgusta, u elektronskoj ili pisanoj formi dostave zahtjeve za pomoć.

Nakon toga, 17.avgusta, u Gradskoj upravi u 10.00h biće održan sastanak sa predstavnicima svih poljoprivrednih udruženja i Agrarnog Fonda, kako bi se diskutovalo o prevazilaženju krize.

Prijeti li nam opasnost od pojave aflatoksina ?

Podsjetimo, 2013.godine, došlo je do velike suše, nakon čega je RS potresla velika afera sa zatrovanim mlijekom, u kome je nivo aflatoksina bio znatno veći od dozvoljenog.Mljekari su prekinuli otkup,a farmeri su tada morali prosuti na stotine tona litara mlijeka.

Slična situacija ponovila se i 2017. godine, suša je tada uništila 80% prinosa kukuruza , procijenjena šteta iznosila je oko 270 miliona KM

Bijeljina.com