Komisija na terenu procjenjuje štetu od suše

13.08.2024. - Poljoprivreda

Ovogodišnji rod kukuruza u Semberiji, proljetos zasijanog na oko 26.000 hektara,  zbog dvomjesečne suše i enormno visokih temperatura, gotovo da je uništen. Ovakvo stanje primoralo je Gradsku upravu Bijeljina da formira komisiju koja od ponedjeljka obilazi teren kako bi se sagledala visinu novonastale štete na kukuruzu i na povrću. 

Sreten Vučković, iz Odjeljenja za poljoprivredu, kaže da će trebati nekoliko dana da komisija sagleda stanje na terenu i da iznese preciznije procjene o visini štete od suše.

Iz Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice ranije su se  oglasili sa zahtjevom da se ovo stanje sa usjevima proglasi elementarnom nepogodom.

Božidar Vasić , diplomirani agronom iz Batkovića, obrađuje zemljište na površini od 40 hektara i trudi se da sve naučeno na Poljoprivrednom fakultetu primijeni prilikom obrade zemljišta, izborom kvalitetnog sjemena, pravovremenom zaštitom žitarica.

Ne pomažu ni maksimalne agrotehničke mjere

 “Bez obzira na visoke cijene repromaterijala, sjemenske robe i nafte, trudim se da primijenim sve agrotehničke mjere i to je do sada davalo odlične rezultate. Ovogodišnji rod pšenice, na površini od 16 hektara, sa prinosom od osam tona po hektaru, kvalitetnog zrna ,bio je iznad prosjeka. Svakako, tome su doprinijeli i povoljni meteorološki uslovi sa pravovremenim padavinama i kvalitetnom zaštitom od oboljenja”, kaže Vasić.

Umjesto rekordnih prinosa, kukuruz spaljen na njivama

Vasić ističe da je stanje kukuruza u vrijeme žetve pšenice obećavalo  rekordne prinose. 

“Međutim, ekstremno visoke temperature vazduha, i iznad 40 stepeni Celzijusovih, bez kapi kiše u proteklih  60 dana, zaustavile su rast i razvoj kukuruza u najvažnijoj fazi razvoja, kada je izostalo oprašivanje i formiranje zrna. Možda i gore od suše je oboljenje, takozvano ,,crvenilo “ kukuruza, za koje još ne postoji efikasan lijek. Naime, nakon završetka vegetacije ječma i pšenice, insekti – cikade, prelaze masovno na zelena stabla kukuruza, isisavaju sok iz biljke, što dovodi do gubitka šećera, crvenila i sušenja cijele biljke. Od planiranih 15 tona po hektaru, možda uberem dvije do tri  tone kukuruza lošeg kvaliteta”, kaže Vasić.

Crvenilo kukuruza dodatno ugrožava prinose

Crvenilo kukuruza prisutno je u Semberiji i u nekim dijelovima Srbije duže od decenije, ali ni jedna selekcionarska kuća još nije proizvela hibrid otporan na ovu bolest, što bi bio najefikasniji način da se odbranimo od ove pošasti.

Gubitak prinosa na kukuruzu od 70 odsto, svakako će se odraziti na jesenju sjetvu i na ukupnu  proizvodnju žitarica u Semberiji, ističe Božidar Vasić.

U izuzetno teškoj situaciji  su farmeri, jer zbog smanjenog prinosa  kukuruza ne mogu obezbijediti kvalitetnu hranu za stoku. Vruć vjetar je osušio zelenu masu, tako da ni od siliranja, koje je već počelo, neće biti kvalitetne hrane. Ovakva situacija neminovno će dovesti do smanjenja stočnog fonda koji je već prepolovljen svinjskom kugom.

Bijeljina.com