Najveći dio roda završiće u preradi

19.08.2023. - Poljoprivreda

Proljećni mraz i velika količina padavina obrali su veći dio ovogodišnjeg roda voća. Plantaže na obroncima Majevice, od kojih 90% mještana ovog kraja obezbjeđuju sredstva za život dale su i do 60% manji rod u odnosu na prethodne godine.

Šezdesetpetogodišnji Zdravko Jović, ovih dana na svom imanju privodi kraju berbu šljiva. Pet tona uspio je prodati za rusko tržište, a za preostale količine kupca će tražiti na pijaci. Drugog izbora nema.

” Što sam uspio izvući da ode u otkup, to sam i prodao. A ovo sada, prilično je slabog kvaliteta. Nemam mi druge, moraću na pijacu, pa kako bude. Najgore je što nas nakupci ucjenjuju, a primoran si prodati, da makar koliko-toliko zaradiš, da ne propada”, kaže Jović

Osim prinosa, umanjen je i kvalitet voća pa će, kako tvrde voćari, najviše plodova završiti u industrijskim pogonima, za proizvodnju pekmeza i sokova.

 

“Ove godine nismo ni mogli više. Evidentno je smanjenje prinosa,ali do sada smo uradili 400 tona sorte “čačanske ljepotice”, koja je izvezena na Zapad. Još 200 tona ima ove kasniej sorte. Naša je sreća u tome što počinjemo na sedam dana prije Srbije sa berbom i izvozom i tu što uspijemo zaraditi, to je sve. Kasnije oni izađu sa cijenom i tu već pada”, kaže Nedžad Uzejrović proizvođač i vlasnik otkupne stanice u Koraju.

Mukama voćara nema kraja

Agoniju, kažu voćari, povećava i to što i ono malo plodova nema ko da bere, iako dnevnice dostižu i do 80 a negdje čak i 100 maraka.

” U selu je ostalo ovo nekoliko kuća, sve starih mještana. Mladi otišli. Neće da rade na selu. A i sve je teže od ovoga živjeti. Nekada se na šljivi u sezoni uzimala dobra para, sad se sve svelo na puko preživljavanje “, kaže sedamdesetogodišnji Radislav Jovičić, koji i danas na svom imanju vrijedno radi.

Otkupna cijena veća za 20 %

Otkupna cijena šljive ove godine dostiže od 0,90 do 1.00 KM, zavisno od kvaliteta. Proizvođači zadovoljni povećanjem cijene ali ona , kažu, i dalje ne pokriva troškove ulaganja.

“Repromaterijal je veoma skup. Mjere zaštite, đubrivo.A onda i berači,koje je sve teže naći, i dok sve to platiš, ne ostaneš ni na pozitivnoj nuli”,kaže Jovan Gajić, prozvođač.

Šljiva sa Majevice već duže vrijeme izvozi se u EU, Njemačku i Austriju, dok se određeni dio voća izvozi u Rusku Federaciju i arapske zemlje.

 

Bijeljina.com