Zdravstveno stanje na usjevima, jesenas zasijanim na semberskim njimava, je povoljno. Bila nam je neophodna jedna jača zima, sa oštrijim minusima, jer je to uticalo na smanjene uticaja štetnih organizama na biljke, kaže Đorđe Glišić, master inženjer poljoprivrede, viši stručni saradnik u Resoru za pružanje stručnih usluga pri Ministarstvu poljoprivrede Republike Srpske.
Što se tiče trenutnog stanja usjeva na semberskim imanjima, situacija je različita od njive do njive, kaže Đorđe Glišić.
„Usjevi koji su zasijani u ranijim sjetvenim rokovima, u periodu do 15. ili do 20. dktobra, nalaze se u fazi bokorenja i imaju povoljniji sklop biljaka, jer su imali ujednačenije nicanje u odnosu na usjeve koji su zasijani u kasnijim sjetvenim rokovima, odnosno u drugoj polovini oktobra i u novembru. Ovi usjevi, koji su kasnije zasijani, nalaze se u fazama drugog lista, imaju rjeđi sklop biljaka, što je posljedica neujednačenijeg nicanja zbog nedostatka padavina u tom vremenskom periodu. Generalno, usjevi iz kasnijih sjetvenih rokova su u nešto slabijoj kondiciji u odnosu na usjeve koji su ranije zasijani. Pojavom padavina i snijega u proteklom periodu na pojedinim lokacijama stanje se izjednačilo između ranije i kasnije zasijanih usjeva“, ističe Glišić.
Što se tiče snijega, snježni pokrivač je, kaže Glišić, koristio biljkama, jer je popravio stanje vlage u zemljištu, tako da biljke trenutno imaju dovoljno vlage.
„Osim toga, snijeg je poslužio i kao izolator, jer je zaštitio biljke od niskih temperatura i smrzavanja. Niske temperature su smanjile aktivnost štetnih insekata, lisnih vaši i cikada, ali i prisustvo glodara. Na biljkama nema značajnijih oštećenja od štetnih organizama, u odnosu na prethodnu godinu. U 2023/24. godini, zbog blage zime, imali smo veća oštećenja na biljkama od lisnih vaši i cikada i imali smo puno veći intenzitet napada na biljke od strane poljskih miševa i voluharica. U ovoj godini utvrđeno je prisustvo glodara, ali ih ima puno manje u odnosu na neke ranije godine. Niske temperature, dakle, dobro su došle biljkama, posmatrajući njihovo zdravstveno stanje. U prethodnoj 2023/24. godini zabilježena je pojava žutila lišća, prvenstveno na biljkama ječma. Tada su zabilježene i pojave biljnih bolesti, raznih vrsta pjegavosti na ječmu zbog blage zime. U ovoj 2024./25. godini nema problema sa biljnim bolestima i na malom broju parcela pojavilo se žutilo lišća ječma. To je posljedica dejstva niskih temperatura ili nedostatka đubriva, jer su neki poljoprivrednici izostavili jesenju mineralnu prihranu NPK na poljima ječma. Dakle, nije u pitanju nikakva bolest. U narednom periodu poljoprivredni proizvođači treba da pripreme prihranu biljaka azotnim đubrivima i tamo gdje ima žutila lišća stanje će se brzo popraviti. Dakle, niske temperature su uticale na smanjenje biljnih bolesti na biljkama i pomogle da do toga ne dođe“, kaže Đorđe Glišić.
Bijeljina.com