Nezahvalne sve računice i kalkulacije o troškovima sjetve

22.10.2024. - Poljoprivreda

Ovih dana, zahvaljujući Miholjskom ljetu i lijepom, sunčanom vremenu, na semberskim njivama primjećuje se izvijesna užurbanost. Traktori su na njivama, zemljište je pripremljeno za sjetvu pšenice i ječma. Mnogi su već obavili žetvu strnih žita, a oni koji to nisu uradili do ovog trenutka, sjetvu će obaviti do kraja oktobra i u prvoj dekadi novembra. Što je najvažnije, u zemljištu je bilo dovoljno vlage. Nakon skoro tromjesečne suše pala je kiša, tako da su traktori mogli ući u njive. Parcele su na vrijeme uzorane, zemljište je potanjirano i pripremljeno za sjetvu. U Odjeljenju za poljoprivredu Gradske uprave Bijeljina kažu da su i ove jeseni planirane površine za sjetvu ostale na prošlogodišnjem nivou.

SretenVučković, iz Odjeljenja za poljoprivredu, ističe da je planirano da se zasije ukupno oko 18.080 hektara.

„Od toga, najviše površina biće zasijano pšenicom, oko 15.000 hektara, oko 2.200 hektara otpada na ječam, oko 200 hektara na tritikale i oko 700 hektara na uljanu repicu. Što se tiče kalkulacija za ovojesenju sjetvu, procjene pokazuju da je neophodno izdvojiti oko 2.000 KM za obradu zemljišta, sjeme, vještačko đubrivo, hemijsko tretiranje i prihranu biljaka, da bi se došlo do prosječnog roda od 5,5 do šest tona pšenice po hektaru. Naravno, kada imate u vidu prošlogodišnju otkupnu cijenu pšenice od 35 pfeniga po kilogramu, vidjećete da ta cijena pokriva samo troškove proizvodnje hljebnog žita, dakle, neke naročite koristi od proizvodnje pšenice i nema“, smatra Vučković, ističući i podatak da na području Semberije trenutno ima aktivnih od 5.500 do šest hiljada seoskih gazdinstava, dok regresirano gorivo od strane resornog ministarstva koristi oko 3.300 gazdinstava.

U resornom ministarstvu, pak, smatraju da je ovogodišnja jesenja sjetva za oko dvadeset odsto jeftinija u odnosu na prošlogodišnju sjetvu strnih žita, ističući da je subvencionisanje proizvodnje pšenice sa 500 KM po hektaru, kao i regresirano gorivo za sjetvu dodatni motiv za poljoprivredne proizvođače da ne odustaju od proizvodnje žitarica.

Bijeljina.com