Lubenice pucaju na tropskim temperaturama

20.07.2022. - Izbor urednika

Iako je lubenica i dinja u ovoj godini dobro ponijela, proizvođači povrća iz Crnjelova i drugih semberskih sela nisu sigurni da će izvući bilo kakvu zaradu na kraju sezone, kaže Mićo Živić, direktor Poljoprivredne zadruge “Povrtarstvo” iz Crnjelova, koja se već nekoliko godina uspješno bavi otkupom i izvozom semberskog povrća u Sloveniju i Federaciju BiH.

Živić kaže da  plasman domaćih proizvoda predstavlja konstantan problem, ističući da će proizvođači povrća u Semberiji ovu sezonu nekako i pregurati, ali je, po njemu, velika nepoznanica šta će donijeti naredna godina.

“U početku su  uvoz bostana, kao i oslabljena kupovna moć uticali na prodajnu cijenu  domaćih lubenica i dinja. Sada ključni problem predstavljaju visoke dnevne temperature, jer nastupa prebrzo zrenje i onda se lubenice moraju brzo brati i uklanjati sa njiva. Svi se mi teško snalazimo u novonastaloj situaciji, jer ne možemo iskalkulisati cijene svojih proizvoda, kako bismo bar pokrili troškove proizvodnje. Planirao sam izvoz povrća za Sloveniju, ali je i to sada pod upitnikom, jer treba uračunati povećane troškove transporta i vidjeti da li se uopšte isplati izvoziti”, kaže Živić, napominjući da svi proizvođači lutaju i nervozno iščekuju kraj sezone.

Živić kaže da su se mnogi opredijelili za proizvodnju lubenica, jer je neophodno manje radne snage za ovu poljoprivrednu kulturu, ali su sada tropske vreline dovele do toga da se na pijace dovoze velike količine bostana, umjesto da se ravnomjerno bere i vozi na pijacu.

“U posljednje vrijeme prodao sam veću količinu kiselog kupusa iz vlastite proizvodnje, jer je nakon pandemije virusa korona obnovljen rad svadbenih salona i organizovano puno više svadbi i porodičnih  okupljanja. Ono što je ranije puno traženo u zimskim mjesecima, sada je trebalo obezbijediti u ljetnjim mjesecima.

U suštini, usljed ukrajinske krize, inflacije, povećanih cijena repromaterijala, značajno su povećani troškovi proizvodnje i u povrtarstvu. Ne treba izgubiti iz vida činjenicu da  su u proizvodnji povrća puno veći troškovi, nego u proizvodnji žitarica. Sada je fokus stavljen na pšenicu, a povrtlari bi se mogli naći u puno nezavidnijoj situaciji na kraju sezone”, upozorava   Živić.

 

Bijeljina.com