Nova žetva, nova poskupljenja

06.06.2022. - Poljoprivreda
Pšenice u domaćim silosima ima dovoljno do žetve u koju će, prema procjenama upućenih, ratari krenuti sa nikad višim cijenama hljebnog žita koje bi na zimu mogle izazvati još veće poskupljenje brašna i hljeba.

Usljed svih dešavanja u svijetu, posebno sukoba u Ukrajini koji traje duže od 100 dana, cijene žitarica na berzama konstantno rastu, a najnoviji okidač za poskupljenja je i indijska zabrana izvoza. Poskupljenje pšenice u svijetu prelijeva se i na naše tržište.

Vlasnik mlina “Majić” iz Odžaka Ivica Majić rekao je “Glasu” da u silosima imaju dovoljno pšenice, odnosno između 18.000 i 20.000 tona.

– To je puno veća zaliha s kojom ulazimo u novu žetvu nego što je bio slučaj prethodnih godina. Žetva će početi za dvadesetak dana, tako da ne bi trebalo biti problema, osim što ne znamo šta će biti sa cijenom – rekao je Majić.

Dosadašnja praksa bila je takva da cijena pšenice pred žetvu padne, međutim, prema riječima mlinara, teško da će se takav scenario odigrati i ove godine.

– Lako bi se moglo dogoditi da se u žetvu uđe sa enormno visokim cijenama. Prošle godine u žetvi je tona pšenice koštala 190 evra, a sada je premašila 350 evra. U žetvi, i ako padne cijena, sigurno neće ići ispod 300 evra po toni. Volio bih da griješim, ali to je, nažalost, tako – rekao je Majić i dodao da je potražnja za hljebnim žitom normalizovana, za razliku od marta kada se pšenica tražila nemilice.

On je dodao da pšenicu otkupljuje od domaćih proizvođača, te da je rod, prema njegovim informacijama, zadovoljavajući.

– Ako uđemo u žetvu sa toliko visokim cijenama pšenice, može se dogoditi da na zimu porastu cijene brašna, a potom da poskupe i proizvodi u pekari. Teško je tu procijeniti bilo šta. Vidjećemo šta će se dešavati – rekao je Majić.

Dovoljne zalihe pšenice imaju i u mlinu “Pavlović” u Bijeljini.

– Imamo pšenice koliko nam je i potrebno do nove žetve. Cijena na berzama kreće se od 380 do 430 evra po toni. Uvijek pred žetvu cijena padne zbog velike ponude, a šta će biti ove godine, pitanje je – rekao je vlasnik tog mlina Čedomir Pavlović.

Predsjednik Udruženja pekara RS Saša Trivić, koji je i vlasnik kompanije “Krajinaklas” u okviru koje posluje lanac pekara “Manja”, rekao je za “Glas Srpske” da su trenutne cijene brašna formirane na osnovu cijene pšenice od 330 evra po toni, a već sada je ta cijena u Srbiji, koja je povoljnija od drugih, dostigla 370 evra, dok je na mađarskim berzama tona premašila i 400 evra.

– Sigurno nam slijedi rast cijena. Brašno će najvjerovatnije poskupjeti za još dvadesetak odsto, a nastaviće da rastu i cijene hljeba i svih ostalih pekarskih proizvoda. Nema nijednog signala da će biti bolje. Iako znamo da pšenice ima, strah da li će je biti dovoljno održava visoke cijene na berzi – istakao je Trivić.

Prinosi

Prema riječima proizvođača, stanje na žitnicama u Srpskoj za sada je zadovoljavajuće.

– Kiša koja je proteklih dana padala na našim najvećim žitnicama u Lijevču, Posavini i Semberiji dobro je došla usjevima pšenice, kako za količinu, tako i za kvalitet roda. Nezahvalno je prognozirati koliki će biti prinosi po hektaru, ali vjerujem da će se kretati na nivou višegodišnjeg prosjeka – rekao je predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković. Prema nekim procjenama, Srpska proizvede oko 200.000 tona pšenice godišnje.

 

izvor:Glas Srpske/FOTO:Glas Srpske