Maline “zaleđene” već pola godine

16.01.2023. - Poljoprivreda
Rješenje problema malinara ne nazire se ni pola godine nakon berbe ovog voća, što je stotine porodica na području Birča koje žive od ove grane dovelo na rub egzistencije, a u ništa boljem položaju nisu ni hladnjačari, jer roba i dalje stoji u lagerima. 

Naime, zbog slabe potražnje nije prodata ni pola otkupljenog voća, zbog čega i otkupljivači, ali i proizvođači, rješenje vide u pomoći Vlade Srpske.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja “Vilamet” Ivan Stojanović, koji zastupa malinare sa područja opština Bratunac, Milići i Srebrenica, kaže za “Glas” da za maline nema tržišta, ali ne žele da odustanu od cijene koja je dogovorena još nakon berbe, a to je osam maraka po kilogramu.

 – Mnogi su to prihvatili, neki su to i isplatili, ali kod nekoliko hladnjačara to nije slučaj. O svemu smo obavijestili resorno ministarstvo, a nadamo se da ćemo se sastati uskoro i sa premijerom Republike Srpske Radovanom Viškovićem da bismo pokušali da iznađemo rješenje problema, jer roba čeka u hladnjačama. Ne mogu da je prodaju, a nemaju novca da nas isplate – rekao je Stojanović da su pojedini hladnjačari korektni, ali ima i onih koji proizvođačima neće ni da se jave.

Prema njegovim riječima do sada je prodata najviše trećina najviše bobičastog voća, a dvije trećine i dalje su u hladnjačama, jer nema potražnje na tržištu.

– Razumijemo mi otkupljivače, ali zamislite kako je porodicama kojima su maline jedini izvor prihoda. Više od polovine proizvođača zavisno je od proizvodnje i njene prodaje. Nadamo se dogovoru, na obostrano zadovoljstvo, da se uključi i država, jer rješenje nisu ni neki protesti – rekao je Stojanović.

Vlasnik najveće hladnjače u regiji “Agro dr” Petko Rankić kaže za “Glas” da svake godine otkupi velike količine malina.

Tako je bilo i ove, a problem je što je tržište tanko, ali i razni nameti i poskupljenja, zbog čega se, kada podvuče crtu, često pita da li je imalo isplativo baviti se tim poslom.

– Moramo sjesti urgentno sa ministrom Savom Minićem da bismo nešto riješili. Mi očekujemo podsticaje za hladnjačare. Nije dobra situacija, roba stoji u hladnjačama – kazao je Rankić.

Dodaje da će pregovarati samo u mjeri rentabilnosti.

 – Mi ne tražimo 100 odsto, ali bar zbog inflacije i svih dešavanja da se učestvuje oko 50 odsto, da bismo amortizovali troškove. Ako se ovako nastavi, biću primoran da zatvorim firmu i preorijentišem se na nešto drugo – kazao je Rankić.

Negativni faktori

Petko Rankić naglašava da su ih u nezavidan položaj doveli mnogi faktori, u prvom redu pandemija virusa korona, zatim sukob u Ukrajini i inflacija.

– Nekako smo preživjeli pandemiju, ali inflacija je sve pojela. Kako ćemo dalje ne znam – rekao je Rankić.

 

izvor:Glas Srpske/FOTO:Glas Srpske