Gost emisije „Oko u Oko“ portala Dešavanja u Bijeljini bio je Negoslav Lukić, pomoćnik ministra poljoprivrede RS za veterinarska pitanja i ovim povodom je govorio o afričkoj kugi svinja i trenutnoj situaciji vezanoj za istu.
„Trenutna epidemiološka situacija, kada govorimo o afričkoj kugi svinja u Republici Srpskoj, možemo reći da je povoljna. To možemo potkrepiti činjenicama da mi u posljednja dva mjeseca nemamo nijedno novo žarište na području Republike Srpske, znači sva žarišta do sada koja su bila su apsolutno sanirana. Posljednji slučaj afričke kuge svinja je bio u opštini Pelagićevo prije dva i po mjeseca tačno, međutim brzom reakcijom Kriznog štaba opštine Pelagićevo, kao i nadležnih veterinarskih službi, nadležne veterinarske inspekcije, brzo se reagovalo i ta žarišta su vrlo brzo sanirana, tako da nije došlo do nikakve eskalacije. Možemo reći da u ovom trenutku je apsolutno povoljna epizoološka situacija po pitanju afričke kuge svinja, ali uvijek oprez mora da bude – virus je i dalje prisutan na području Republike Srpske i zemljama okruženja“, objasnio je Lukić.
Lukić smatra da AKS i dalje predstavlja prijetnju.
„Virus afričke kuge svinja nije pobijeđen i to uvijek treba jasno reći. Mi ćemo sa virusom afričke kuge svinja živjeti u narednom periodu. Ono što želim reći je da u Republici Srpskoj, u ovoj godini, odnosno bolje reći u posljednjih šest mjeseci, sve mjere koje je ministarstvo preduzimalo u prethodnom periodu su dale efekt i mi smo imali svega deset žarišta u posljednjih 6 mjeseci. To pokazuje da smo mi, AKS stavili pod kontrolu, odnosno nijedne više tajne nema kada je u pitanju virus AKS, ali neophodno je striktno se pridržavati svih mjera i zato koristimo priliku uvijek da apelujemo da sve mere koje ministarstvo poljoprivode donosi, moraju da se poštuju i mora nivou odgovornosti biti na najvišem nivou“, istakao je Lukić.
Kako kaže, prije dva ili tri mjeseca došlo je do pojave AKS u Badovincima.
„Badovinci su selo sa najviše farmi, sa najgušćom populacijom svinja, ne samo u Mačvanskom okrugu, nego možemo reći i u cijeloj Srbiji. Sa druge strane imate Brčko distrikt gdje je, prije sedam dana, potvrđena AKS na četiri farme. I Brčko distrikt i Mačva se graniče sa Semberijom. Moramo biti veoma oprezni. Sve one mjere koje smo donosili, a donijeli smo sijaset mjera, oni su trenutno na snazi i moramo ih sve poštovati. Šta to znači? Znači da moramo voditi račun da životinje budu obilježene, da budu unijete u veterinarski informacioni sistem, ukoliko se životinje kreću mora ih pratiti Uvjerenje o zdravstvenom stanju, jer upravo to je garant da znamo kakav je zdravstveni status tih životinja. Mi smo donijeli zabrane prometa svinja na stočnim pijacama. To se pokazalo kao dobra mjera, jer upravo najviše je malverzacija, da kažem i crno tržište se dešavalo tu oko stočnih pijaca, a sve je to doprinosilo širenju virusa AKS, odnosno ljudski faktor je ključan u prenošenju virusa. Zato mi stalno apelujemo na ove mjere koje sam rekao, a takođe, podsjetiću da smo donijeli Pravilnik o biosigurnostnim mjerama. Paralelno sa tim procesom smo obezbijedili sredstva u budžetu kroz pravilnik o podsticajima da finansiramo uspostavljanje biosigurnosnih mjera – uspostavljanje ograde, uspostavljanje dezinfekcionih barijera, postavljanje mrežica na same farme… To je sve ono što mi aktivno radimo. Međutim, toliko toga je u samom početku napravljeno, dosta je bilo propusta, mi danas apelujemo na poštovanje biosigurnosnih mjera. Važno je obezbijediti dezinfekciona sredstva, dezbarijere, pa samo se sjetite – u početku izbijanja AKS koje su naše molbe bile prema Gradskoj upravi… da se obezbijede dezinfekciona sredstva, dezbarijere, da se prevozna stresa koja će prevoziti te leševe budu adekvatna… Nije se dobro radilo. Kada smo sve te stvari utegli, želimo da nastavimo opredijeljeni da istrajemo, da zadržimo povoljan epizotiološki status. Virus je tu, on je oko nas. Saradnja sa Lovačkim savezom, je fantastična. Mi svaku odstrijeljenu divlju svinju pregledamo na virus AKS i to je dobro, to je primjer dobre saradnje – kada sjednete sa nekim i dogovorite određene aktivnosti, te aktivnosti se sprovedu od početka do kraja. Na to možete da budete ponosni i tu nema mjesta ni politici, ničemu. Ovdje imamo situaciju koja zahtjeva apsolutnu sabornost, jedinstvo u donošenju jakih odluka i odluke koje će se sprovoditi na terenu i poštovati“, objasnio je Lukić.
Prema njegovim riječima, jedino na raspolaganju, a za zaštitu od AKS je poštovanje biosigurnosnih mjera, kao najjače karike preventivne u sprečavanju nastanka neke bolesti.
„Mi smo zadovoljni mjerama koje smo donosili, jer sam podatak da mi u ovoj godini, u posljednjih šest mjeseci, imamo svega desetak žarišta koja su se javila sporadično, znači da je situacija znatno bolja. Mi sve činimo da se ne desi scenario kakav je bio prošle godine, jer naši poljoprivredni proizvođači zanavljaju svoju proizvodnju, a mi im pomažemo u tome. Samo za ovu godinu, direktna podrška svinjogojskoj proizvodnji biće preko šest miliona konvertibilnih maraka. Mi želimo da se naša proizvodnja svinjogojska obnovi, ali je važno sa aspekta zaštite zdravlja životinja da držimo sve mjere, odnosno sve mjere koje donosimo da se sprovode na terenu kako bi zadržali povoljan epidemiološki status kada je u pitanju AKS“, kaže Lukić.
Lukić je rekao da, pored toga što su isplatili preko 24 miliona konvertibilnih maraka, kao vid nadoknade za nastalu štetu, Ministarstvo poljoprivrede kroz svoj agrarni budžet izdvaja značajna sredstva, te da su opredjeljeni da zanove proizvodnju.
„Mi, kroz različite mjere, podsticaje za tovljenike, podsticaje za krmače, imamo podsticaje za biosigurnosne mjere, radimo aktivne i pasivne monitoringe u cilju pravovremene dijagnostike AKS. Mi stalno pratimo situaciju na terenu i bukvalno ne samo potvrda virusa AKS, se prijavljuje u Ministarstvu, nego čak i sumnja. Šta to znači? To znači da u slučaju da se desi neko ginuće životinje ili veterinar, nadležni, procijeni da je životinja bolesna sa povišenom temperaturom, da posumnja na AKS, automatski prijavljuje tu sumnju putem veterinarske inspekcije Ministarstvu poljoprivrede. Mi u realnom vremenu imamo apsolutno svi situaciju, pregled situacije, gdje je moguće da se pojavi novo žarište. Odmah šaljemo naše epidemiološke timove na teren, da se vadi krv, da se dostave uzorci u laboratoriju i odmah da otklonimo da li je to sumnja ili je to potvrda. Ukoliko je potvrda, nadležne službe odmah reaguju. Nemamo više apsolutno nijednu tajnu kada je u pitanju virus AKS. U proteklom periodu, imali smo preko 25 miliona konvertibilnih maraka direktnu štetu, indirektne štete su sigurno još mnogo veće“, rekao je Lukić.
Još jednom je istakao da je komunikacija i saradnja sa veterinarskim službama izuzetno dobra. On je dodao da je ljudski faktor veliki problem, odnosno faktor u širenju virusa AKS.
„Iz tog razloga je važno poštovati sve biosigurnosne mjere u smislu ograđenih objekata, da se sprovode mjere dezinfekcije, da se koriste adekvatna obuća i odjeća prilikom samog ulaska na farmu, da se postave mrežice na prozore, da se sprovode redovno, ne samo mjere dezinfekcije objekata, nego da se sprovode i dezinsekcija i deratizacija, jer i glodari prenose virus. Sve su to neke mjere koje smo mi prepoznali, koje su važne preventivne mjere u cilju suzbijanja AKS. Zato bih opet apelovao da se poštuju sve biosigurnosne mjere, pogotovo veliki farmeri, ali i manji poljoprivredni proizvođača znaju koja je opasnost od AKS i da se ljudi pridržavaju. Ono što je važno je reći i da je saradnja i sa Ministarstvom unutrašnjih poslova odlična u cilju kontrole kretanja životinja i stalan je apel, pogotovo sad pred praznike, na Republičku upravu za inspekcijske poslove, na Ministarstvo unutrašnjih poslova, da se vrši kontrola prometa životinja da bismo spriječili ilegalan promet životinja, odnosno životinja čiji zdravstveni status nije poznat“, objasnio je Lukić.
Kako kaže, AKS nije jedina bolest koja trenutno predstavlja prijetnju stočarstvu u Republici Srpskoj.
„Mi smo imali potvrdu ptičijeg gripa u Republici Hrvatskoj, a to je sama granica sa opštinom Srbac i Republikom Srpskom, a pored Srbca, Derventa, Prnjavor su opštine poznate po izuzetnim farmerima koje se bave proizvodnjom brojlera i peradarstvo je tu veoma razvijeno. Možete vidjeti koliki rizik predstavlja kada se pojavi ptičiji grip u samoj blizini, a jedina mjera je uništavanje tih pilića. Mi i tu sprovodimo određene aktivnosti i mjere, i tu radimo aktivan monitoring na ptičiju gripu kako bismo spriječili eventualno izbijanje ptičijeg gripa. Moram reći da mi danas, zahvaljujući aktivnostima Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva spoljne trgovine smo omogućili izvoz pilećeg mesa u Evropsku uniju i to je od strane Evropske unije i Generalnog direktorata za zdravlje životinja ocijenjeno kao veoma uspješna misija. Nama je važno da sve te sektore, kada je u pitanju stočarska proizvodnja, sačuvamo i omogućimo plasman našeg proizvoda na vrlo zahtjevno tržište kao što je tržište Evropske unije. Pored avijarne influencije imamo stalnu prijetnju od bruceloze. Bruceloza pored AKS predstavlja najveći izazov za veterinarsku službu, pogotovo što je u pitanju zoonoza – pored životinja oboljevaju i ljudi. Mi trenutno sprovodimo mjeru vakcinacije malih preživara, ovaca i koza, dok kod odraslih životinja, goveda, se vrši aktivan monitoring i to su sve aktivnosti za koje Ministarstvo poljoprivode, zajedno sa Kancelarom za veterinarstvo, izdvaja sredstva da bismo sproveli te mjere na terenu. Takođe, postoji prijetnja, izbijanja kuge malih preživara, koja se pojavila u Grčkoj, Bugarskoj i Rumuniji. Nanose ogromne štete u očarstvu i kozarstvu. Mi ćemo u narednjih nekoliko dana, veterinarska struka će organizovati jednu edukaciju po pitanju kuge malih preživara“, najavio je Lukić i istakao da su edukacije potrebne svima i da se za njih izdvajaju značajna sredstva, te najavio veliki broj istih u narednom periodu.