Farmeri traže povećanje otkupnih cijena mlijeka

29.05.2023. - Poljoprivreda

Udruženje proizvođača mlijeka “Ključka dolina” iz Ključa zatražilo je povećanje otkupne cijene za mlijeko, a farmeri smatraju kako se ta cijena mora povećati ukoliko se želi očuvati mljekarska proizvodnja. Navode kako je kap koja je prelila čašu odluka bihaćke mljekare “Megle” da otkupnu cijenu umanji za pet feninga po litru, tako da ona sada iznosi 73 feninga, što je, kako ključki farmeri smatraju, nedovoljno.

 

“Mislim da ne tražimo ništa što je nerealno i smatramo da se, što su naša najmanja očekivanja, cijena mora vratiti na raniji nivo. I ta cijena je nedovoljna, s obzirom na sve troškove proizvodnje koji su enormno poskupjeli. U sadašnjim uslovima proizvodnja mlijeka je nerentabilna i ne isplati se”, kazao je Raif Pajić, predsjednik pomenutog udruženja.

Prema njegovim riječima, farmeri se, osim poskupljenja, u posljednje dvije godine suočavaju sa sušom i drugim vremenskim nepogodama koje utiču na proizvodnju.

Zahtjeve farmera podržao je Nedžad Zukanović, načelnik Ključa, te je pozvao predstavnike “Meglea” na razgovore.

“Do sada su naši farmeri imali korektnu saradnju s tom mljekarom, a ukoliko oni ne žele da razgovaraju s nama, mi ćemo tražiti druge partnere s kojima će sarađivati naši farmeri, a takvih ponuda već ima”, kazao je Zukanović.

Otkupnim cijenama nisu zadovoljni ni farmeri na području susjednog Sanskog Mosta. Predsjednik Saveza lokalnih udruženja poljoprivrednika iz ove općine Husein Selimović ističe kako su farmeri u Unsko-sanskom kantonu prepušteni dobroj volji otkupljivača, koji formiraju i potom im nude otkupne cijene po principu uzmi ili ostavi.

“Svemu tome doprinosi naša neorganizovanost, ali ćemo u narednom periodu insistirati na ugovorima koji će garantovati otkupne cijene za mlijeko”, ističe Selimović. Prema njegovim riječima, u protekloj godini na području sanske općine smanjen je obim proizvodnje mlijeka za oko pola miliona litara u odnosu na raniji period i radi se o podacima koji su dobijeni od preduzeća koja se bave otkupom.  Rezultat je to brojnih faktora, kao što su enormno poskupljenje troškova u poljoprivrednoj proizvodnji zbog rata u Ukrajini, velike suše i neadekvatna briga države prema poljoprivrednim proizvođačima.

“Nažalost, poskupljenja nije pratilo i adekvatno povećanje otkupne cijene za mlijeko, koja se mora povećati u korist farmera”, smatra Selimović.  Dodaje kako je današnjem stanju kumovala i neadekvatna politika poticaja kada se radi o mljekarskoj proizvodnji, koja je favorizirala farmere koji imaju veći broj grla. Rezultat toga je da mali farmeri odustaju od proizvodnje jer ne mogu ekonomski opstati, te gase svoja gazdinstva.

 

 

izvor:Nezavisne/FOTO:Nezavisne