Poljoprivrednici podnijeli mnogo prijava Agenciji

31.03.2023. - Poljoprivreda

Sva podsticajna sredstva za 2022. godinu su isplaćena zaključno sa 28. februara ove godine, a u prošloj godini za poljoprivredu je izdvojeno 75 miliona KM iz agrarnog budžeta i 31,43 miliona KM iz Kompenzacionog fonda, što je ukupno iznosilo 106,43 miliona KM.

 

 

Sva podsticajna sredstva za 2022. godinu su isplaćena zaključno sa 28. februara ove godine, a u prošloj godini za poljoprivredu je izdvojeno 75 miliona KM iz agrarnog budžeta i 31,43 miliona KM iz Kompenzacionog fonda, što je ukupno iznosilo 106,43 miliona KM.

Rekao je ovo u intervju za portal Banjaluka.com direktor Agencije za agrarna plaćanja Republike Srpske Predrag Sladojević.

Banjaluka.com: Koliko je podsticajnih sredstava već isplaćeno u 2023. godini i po kom osnovu?

Sladojević: Do sada je isplaćeno 4,61 milion KM. Veći dio ovih sredstava isplaćen je proizvođačima mlijeka. Gledajući na ukupan budžet to nisu značajna sredstva, ali moramo znati da će se značajna sredstva isplaćivati u drugom i trećem kvartalu ove godine pošto se u tom periodu završavaju rokovi za predaju zahtjeva uključujući premiju za merkantilnu pšenicu, regresirano dizel gorivo, a vjerovatno i jedan dio kapitalnih investicija. Dok će se u četvrtom kvartalu isplatiti najveći dio sredstava, jer se tada završavaju rokovi sa kojim su obuhvaćene mjere za direktnu podršku u stočarskoj i biljnoj proizvodnji i sistemskim mjerama.

poljoprivreda

Banjaluka.com: Koliko iznosi budžet za podsticajna sredstva za 2023. godinu i kako će ona biti raspoređena?

Sladojević: Agrarni budžet za 2023. godinu iznosi 180 miliona KM. Planom korišćenja sredstava za podsticanje razvoja poljoprivrede i sela raspoređena su za: podršku tekućoj proizvodnji 108,52 miliona KM (direktna podrška stočarskoj i biljnoj proizvodnji) , podršku duguročnom razvoju 57,08 miliona KM (investicije za poljoprivrednu mehanizaciju, stočarsku i biljnu proizvodnju, tehnološku opremu za prehrambenu industriju, podrška samozapošljavanju dipl. inženjera, protivgradna odbrana, podrška projektima ruralnog razvoja) i sistemskim mjerama 14,4 miliona KM (mjere za zaštitu zdravlja životinja i biljaka, sufinansiranje premije osiguranja, sredstva za vanredne potrebe i pomoći i ostale mjere predviđene Planom).

Banjaluka.com: Šta donosi novi Pravilnik o podsticajima za razvoj poljoprivrede i sela u 2023. godini ?

Sladojević: Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela stupio je na snagu polovinom februara. Ovaj pravilnik je nešto drugačiji u odnosu na prethodne godine, u daljem razgovoru ćemo navesti neke promjene koje su donesene. Povećani su maksimalni iznosi za sve mjere podsticaja, a maksimalni iznos koji korisnik podsticaja može ostvariti po jednom članu, odnosno mjeri ovog Pravilnika je za nekomercijalana gazdinstva (50.000 KM), komercijalna gazdinstva (100.000 KM) i za pravne subjekte i samostalne privrednike (200.000 KM). Pored navedenog smanjeni su kriterijumi (po jedinici površine, kg, grlu, litri) za ostvarivanje prava za podnošenje zahtjeva za mjere propisane pravilnikom (npr. uslov za ostvarivanje prava za podnošenje zahtjeva za tov bikova je smanjen sa 10 na minimalno pet grla, za tov svinja sa 100 na 50 grla, za suprasne nazimice i krmače sa 15 na 10 grla, za sjetvu merkantilne pšenice sa 1,5 na 1,0 ha). Pored smanjenih kriterijuma povećani su maksimalni iznosi po jedinici površine, po grlu, po litri, po kg (npr. za tov bikova je povećan maksimalni iznos na 300 KM/grlu, za suprasne nazimice i krmače do 250 KM/grla, za ovce do 30 KM/grlu, za sjetvu merkantilne pšenice 500 KM/ ha i regresirano dizel gorivo 0,75 KM po litri, za rođenje djeteta 1.000 KM). Pored gore navedenih mjera, izmjenom Pravilnika, propisana je podrška ruralnim područjima, za razvoj ruralne infrastrukture.

POLJOPRIVREDA

Banjaluka.com: Najavljena je veća podrška za kapitalna ulaganja, koliko sredstva je planirano za tu namjenu i koje su novine u odnosu na prethodnu godinu?

Sladojević: Pravilnikom o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za kapitalne investicije u poljoprivrednoj proizvodnji u 2023. godini planirana su sredstva u iznosu do 40 miliona, a što su duplo veća sredstva u odnosu na sredstva isplaćena u prethodnoj godini. Korisnici ostvaruju pravo za nabavku poljoprivredne mehanizacije – kombajna, traktora, motokultivatora i ostalih priključaka i poljoprivrednih uređaja, investicije u stočarsku proizvodnju – izgradnja objekata, nabavka osnovnog stada kod goveda, svinja, ovaca i koza, opreme na farmama kao i oprema za pčelarstvo, investicije u biljnu proizvodnju – izgradnja plastenika, podizanje višegodišnjih zasada, protivgradne mreže, boks palete za voćare i povrtare, oprema za navodnjavanje i investicije za sertifikovane organske proizvođače, investicije u preradu poljoprivrednih proizvoda i adaptacija, izgradnja i opremanje ribogojilišta.

Podsticajna sredstva se odobravaju u iznosu od 40% od ukupne vrijednosti prihvatljivih troškova investicije za komercijalna gazdinstva, a 20% za nekomercijalna. Pravo na 50% podsticaja imaju komercijalna gazdinstva koja se nalaze na 600 m.n.v. i dostave potreban obrazac izjave, gazdinstva čiji je nosilac mlađi od 40 godina ili je žena (koji su registrovani u RPG zaključno sa 31.12.2022. ili su novoregistrovani u tekućoj godini), gazdinstvo sertifikovano za organsku proizvodnju ili je predmet nabavka poljoprivredne mehanizacije koja je proizvedena u Republici Srpskoj. Sve ovo važi i za nekomercijalna gazdinstva s tim što je njihov iznos podsticaja 25%.

poljoprivreda

Limiti kod kapitalnih investicija su 50.000 KM za nekomercijalna gazdinstva, 100.000 za komercijalna gazdinstva i 200.000 za pravna lica i preduzetnike po jednom osnovu, tj. po jednom članu Pravilnika, uz napomenu da se mogu podnijeti ukupno tri prijave po ovom Javnom pozivu.

Pored prethodno navedenih novina, ove godine biće dozvoljene maksimalno tri prijave jednog korisnika po Javnom pozivu, po tri osnova, odnosno člana Pravilnika; ako je neko kupio traktor prošle godine ima mogućnost da i ove godine vrši nabavku, što do sad nije bio slučaj; maksimalno se mogu nabaviti tri priključka, do sad je to bilo dva; u okviru nabavke osnovnog stada uključili smo i nabavke kvalitetno priplodnih muznih grla, nazimica, nerastova, ovaca, ovnova, koza i jarčeva.

Banjaluka.com: Za koji dan se navršava i 100 dana rada Vlade RS, šta biste izdvojili kao najveći rezultat u radu Agencije u ovom periodu?

Sladojević: Najveći rezultat rada Agencije u prethodnom periodu je isplata podsticajnih sredstva za 2022. godinu koja su isplaćena 28.02.2023.godine. U ovoj godini isplaćene su dvije premije za mlijeko, a u toku je obračun za treću premiju. Počela je raspodjela regresiranog dizel goriva, a u toku su prijave, odnosno podnošenje zahtjeva za merkantilnu pšenicu. Raspisan je javni poziv za kapitalne investicije i u toku je zaprimanje prijava, a sve do10.04.2023. godine. Kada je u pitanju ovaj javni poziv, moramo naglasiti da je interesovanje znatno veće u odnosu na prethodnu godinu. U toku su i pripreme za terenske kontrole, sa posebnim akcentom na popis muznih grla i kontrole kapitalnih investicija.

Banjaluka.com: Ministar Minić najavio je oštrije kontrole korištenja podsticaja, da li su kontrole krenule? Ko će sve biti obuhvaćen kontrolama? Kakve je dinamika?

Sladojević: Kontrole se vrše u kontinuitetu tokom cijele godine, a provodi ih Republička uprava za inspekcijske poslove – poljoprivredna inspekcija i formirane komisije od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i Agencije za agrarna plaćanja. Pojačane kontrole su počele i odnose se na kontrolu (popis) muznih grla i mehanizacije dobijene u period od 2020. do 2022. godine.

Banjaluka.com: Kako će kontrole izgledati? Ko će sprovoditi kontrole? Da li i na koji način poljoprivrednici treba da se pripreme za najavljene kontrole?

Sladojević: Kontrole će se izvoditi po Planu rada terenske kontrole Agencije za agrarna plaćanja i Republičke uprave za inspekcijske poslove – poljoprivredna inspekcija i to na određenom uzorku od ukupnog broja korisnika koji su ostvarili podsticaj. Izuzetak je kontrola broja muznih grla na teritoriji Republike Srpske, jer će se izvršiti popis svih grla sa ciljem da se utvrdi stvarno stanje kada su u pitanju muzna grla.

Banjaluka.com: Da li su poljoprivredni proizvođači zadovoljni redovnom isplatom sredstava?

Sladojević: Naravno da su zadovoljni, povratne informacije od strane poljoprivrednih proizvođača su pozitivne. Redovna isplata iz prošlogodišnjeg Agrarnog budžeta, kao i iz Kompenzacionog fonda, uticala je na održivost tekuće proizvodnje. Posebno su značajne isplate za kapitalne investicije, koje su isplaćivane u više navrata, a sve kako bi se stvorili bolji uslovi za proizvodnju, a samim tim i konkurentnost domaće proizvodnje u odnosu na okruženje.

Višković: Za nabavku traktora se prijavio 701 poljoprivrednik

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da se za desetak dana, koliko traje javni poziv za poljoprivredna gazdinstva da apliciraju za kapitalne investicije, prijavio 701 poljoprivredni proizvođač za nabavku traktora.

Višković je istakao da je ponosan na taj podatak, te dodao da Vlada ove investicije sufinansira sa 30 odsto, a da nabavka traktora može da bude 50 odsto jeftinija od nabavne cijene.

Takođe, Višković je napomenuo da je za četiri godine prošlog mandata ukupno nabavljeno 1.000 traktora, a da su do sada poljoprivrednici na javni poziv aplicirali i za nabavku oko 2.000 priključnih mašina, te oko 30 novih objekata.

 

Banjaluka.com