Brazdu ne širi ni jeftinija sjetva

03.03.2023. - Poljoprivreda

Povećan iznos premije regresiranog dizela na 0,75 KM po litru i niža cijena đubriva mnogo znače poljoprivrednicima, ali ipak neće uticati na proširenje brazde jer, kako kažu, nema radnika, ali ni tržišta za sve ono što proizvedu.

 

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS povećalo je iznos premije regresiranog dizel goriva za ovu godinu, a njegova raspodjela je počela prije dva dana. Visina premije sa lanjskih 0,50 KM skočila je na 0,75 KM po litru, a odobrava se 100 litara po hektaru obradive poljoprivredne površine.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice Savo Bakajlić za “Glas Srpske” kaže da će proljetna sjetva biti malo jeftinija nego lanjska, ali da se proizvodnja neće širiti.

– Oranice su uzorane, ali pitanje je ko će posijati. Lani su mnogi zaobišli korak đubrenja, a tako će biti i ove godine. Poljoprivrednici nemaju sredstava da posiju i da ispune sve agrotehničke mjere bez obzira na to što su cijene niže – rekao je Bakajlić.

Problem predstavlja, kako kaže, što se u BiH uvozi velika količina hrane.

– Poljoprivrednici se stimulišu da se bave proizvodnjom, a nije im obezbijeđeno tržište i nemaju kome da prodaju proizvode – tvrdi Bakajlić.

Da do povećanja proizvodnje bez obzira na niže cijene i podsticaje ipak neće doći, tvrdi i povrtar iz Lijevča polja Duško Banjac, koji kaže da su poljoprivrednici zahvalni resornom ministarstvu na premiji od 0,75 KM po litru goriva.

– To nam mnogo znači, ali bez obzira na to i na niže cijene đubriva, mnogi proizvođači povrća će ove godine ipak smanjiti površine zbog radne snage, jer nema ko da radi, a povrće zahtijeva mnogo ručnog dana – rekao je Banjac za “Glas” dodajući da imaju poteškoća i sa prodajom.

Poljoprivredni proizvođač Savo Rađenović iz Mašića kod Gradiške kaže da im mnogo znači što su cijene đubriva niže nego lani.

– Koliko god da pojeftini, jer nam treba mnogo i mi se nadamo da će đubrivo biti još povoljnije – rekao je Rađenović.

U poljoprivrednim apotekama su potvrdili da su cijene đubriva pale.

– Lani su cijene đubriva otišle u nebo, ali sada je došlo do pada za nekih 40 ili 50 maraka po toni – rekli su u poljoprivrednoj apoteci “Agrim” iz Bijeljine.

Da mušterije već navraćaju po đubrivo, potvrdili su i u poljoprivrednoj apoteci “BioMaks” iz Gradiške.

– Cijena đubriva je pala u odnosu na prošlu godinu i sada se kreće oko 160, 170 KM za 100 kilograma – rekli su u ovoj apoteci.

Predsjednik Udruženja povrtara RS Darko Ilić kaže da su azotna đubriva znatno pojeftinila.

– Urea je sa 220 KM pala na 160 KM, dok je kan sa 190 KM pao na 140 KM – rekao je Ilić dodajući da đubriva na bazi kalijuma i fosfora i dalje drže visoku cijenu, oko 2.000 KM po toni.

Objasnio je da premija od 0,75 KM za regresirani dizel zaista ide naruku poljoprivrednim proizvođačima.

– Cijene na benzinskim pumpama su sada negdje oko 2,70 ili 2,75 KM po litru, a poljoprivrednici će imati naftu po dvije marke, što je znatno povoljnije nego u istom periodu lani – kazao je Ilić.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković kaže da proizvođači, bez obzira na niže cijene mineralnog đubriva, ipak treba da budu oprezni.

– Očekuje se i dalje pojeftinjenje, međutim, situacija je nepredvidiva, tako da se ne smijemo pouzdati u neke dugoročne prognoze. Treba biti oprezan, a na svakom je individualno da odluči kada će u nabavku mineralnog đubriva – rekao je Marinković.

Izumiranje

Savo Bakajlić kaže da je u Semberiji i na Majevici 2015. godine bilo oko 15.000 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, a ove godine se za regresirano gorivo u prvom mahu na teritoriji Ugljevika, Bijeljine i Lopara prijavilo svega oko 1.400 proizvođača.

– To je poražavajući podatak iz kojeg se vidi da poljoprivreda izumire – rekao je Bakajlić.

 

izvor:Glas Srpske/FOTO:Pixabay