24.08.2023. -
Poljoprivreda
Kada kažemo zelena salata, najčešće mislimo na biljke koje formiraju glavice, a najpoznatije su puterica i kristalka. No, sorti je jako puno, a kod odabira za uzgoj treba obratiti pažnju kada se sije, kolika je dužina vegetacije, kada dozrijeva i bere, kako podnosi ljetne vrućine ili pak zime.
Trebaju rahlo, humusno tlo
Moguće ih je posijati u kasno ljeto i brati do jeseni, ovisno o tome hoće li biti mraza. Važno je osigurati im rahlo, humusno tlo koje dobro zadržava vlagu. Redovno ih zalijevajte i prihranite.
Za sjetvu na otvorenom pričekajte da prođe ovaj toplotni val.
No, možete ih posijati u posudice te kasnije presaditi. Također, mogu se uzgajati u posudama na balkonu i po potrebi brati mlade listove.
Donosimo vam sedam sorti koje podnose vrućinu, imaju kraću vegetaciju i možete ih posijati krajem avgusta i početkom septembra.
TOP sedam kasnoljetnih salata
- Rimska salata je jedna od najstarije poznatih. Dužina vegetacije joj je 70 do 75 dana.
- Posavka ima krhke listove, ali je tolerantna na stresove. Može se sijati od kraja avgusta za kasnojesensku berbu.
- Salata Catalogna je brzo rastuća sorta, s vegetacijom 25 do 55 dana. Njeni su listovi dugi i nazbuljeni. Mogu se brati pojedinačno ili čitavu rozetu. Dobro podnosi ljetnu vrućinu i može se sijati cijelu sezonu.
- Dobro znana puterica “čudo 4 sezone” jedna je od onih koja dobro podnosi i ljetnu vrućinu kao i zimsku hladnoću te se može sijati cijele sezone. Vegetacija joj je 60 dana.
- Austrijska sorta Grazer Krauthauptel je tip ledene, kristal salate. Otporna je na vrućinu.
- U ovom se mjesecu može sijati i atraktivna Lollo Bionda i Lollo Rossa salata, kovrdžavih listova. Mogu se brati listovi ili rozete.
- Vučji jezik (venezia) je stara sorta koja ne ide u klasične glavice nego se reže list. Sije se u kasno ljeto ili rano proljeće. Brzo raste, a dugo se bere.
izvor:Agroklub/FOTO: shutterstock