Pravoslavni vjernici i crkva danas obilježavaju dan Prepodobnog Nikite Ispovjednika.
Rođen u Vitiniji, u gradu Kesariji. Otac njegov Filaret, lišivši se svoje supruge, zamonaši se, te Nikita osta kod svoje babe, očeve majke.
Pošto odraste i završi sve nauke ode u manastir Midikijski, gde ga iguman Nikifor postriže za monaha, a poslije sedam godina truda i podviga rukopoloži ga patrijarh Tarasije za jeromonaha. Po smrti Nikifora i Nikitinog vernog druga Atanasija, bratstvo izabra Nikitu, i preko volje ovoga, za igumana.
Beše sv. Nikita svjetao primjer života i podviga bratiji svojoj kroz dug niz godina. Ali kad se zacari Lav V Jermenin, poslije blagočestive Irine i pravovjernih careva Nikifora i Mihaila, raspali se opet ikonoborska jeres. Car zbaci patrijarha Nikifora i posla ga na zatočenje, a na njegovo mjesto uzdiže nekakvoga jeretika Teodota Kasitera, čovjeka nečista života. I Nikita bi zatvoren i mučen, no ne pokoleba se u Pravoslavlju.
„Odstupi od sluge Božjega!“
I od toga časa Nikola se pokaja te ne samo ne dosađivaše više svetitelju nego i druge odvraćaše da mu ne dosađuju.
Kada zlom smrću pogibe Lav Jermenin, carstvo preuze pravoverni car Mihail Valvos, koji oslobodi sve pravoslavne stradalnike. Nikita se povuče u jedno usamljeno mjesto blizu Carigrada, gdje u molitvi i blagodarenju Bogu na svemu provede svoje posljednje dane zemnoga života.
Stvori mnoga čudesa molitvom za vrijeme života. A kada umre, prenješe mu tijelo u njegov manastir. I pri tom sprovodu mnogi bolesnici dotakoše se tela njegova i biše iscjeljeni.
Mošti mu biše položene do grobnice njegovog duhovnog oca Nikifora i druga mu Atanasija. Upokoji se ovaj veliki jerarh 824. god.
Narodna vjerovanja i običaji
Prema narodnim vjerovanjima na današnji dan valja se pospremiti kuća i ići u posjetu najbližima. Treba izbjegavati svađe i nikako ne bi trebalo danas ušivati garderobu ili uzimati iglu u ruke.