Opština Lopare priprema strategiju razvoja do 2030. godine

13.05.2024. - Društvo

Opština Lopare u skladu sa Zakonom o strateškom planiranju i upravljanju razvojem u Republici Srpskoj, radi na izradi nove Strategije razvoja za period od 2024. do 2030. godine.

Ova strategija će, između ostalog, sadržavati i “Omladinsku politiku”, dokument čija je svrha da identifikuje probleme sa kojima se suočavaju mladi ljudi i sugeriše koje bi aktivnosti i projekti poboljšali njihov položaj. 

“Najveći problem mladih je nezaposlenost. Lokalna zajednica tu može malo učiniti pošto politiku zapošljavanja uglavnom sprovode nadležne republičke institucije, ali ono što lokalna zajednica može je da im pomogne da u oblastima zapošljavanje, omladinsko organizovanje i informisanje, zdravstvena i socijalna zaštita mladih i slobodno vrijeme, sport i kultura, djelimično riješe neke od uočenih problema ove populacije”, kaže načelnik Odjeljenja za privredu i poljoprivredu Željko Kerović. 

On dodaje da je aktivno uključivanje mladih u rješavanje problema lokalne zajednice značajno, ne samo za njih, već i za uspješnije i kvalitetnije funkcionisanje cjelokupnog društva.

“Nastojimo da kroz organizovanje kulturnih i sportskih događaja pružimo našoj omladini sadržaje koje imaju njihovi vršnjaci u razvijenim i većim sredinama. Mnogo je važna i inicijativa mladih koji treba da definišu šta im nedostaje i predlože kako to riješiti. Cilj nam je da zadržimo mlade na ovom području i spriječimo njihovo iseljavanj”, ističe Kerović za porta InfoBijeljina.

Na području opštine Lopare djeluje 20 nevladinih organizacija. Za njihov rad i realizaciju projekata, u ovogodišnjem budžetu planirano je oko 80.000 KM. 

Veliku ulogu u poboljšanju uslova života mladih ima i Omladinska banka. “Savremena škola za 21. vijek”, “Uređenje dječijeg igrališta”, “Knjiga je moj svijet”, “Voda je izvor života”, neki su od 9 projekata, vrijednih blizu 25.000 KM, koje će uz podršku lokane zajednice, Fondacije “Mozaik” i Omladinske banke, neformalne grupe mladih realizovati u Loparama do kraja godine. 

Projekti, čiji je cilj poboljšanje uslova života mladih na ovom području, sprovode se od 2012. godine. Oko 1.000 volontera je od tada realizovano 88 projekata vrijednih 280.00 maraka.

Izvor/Foto: Info Bijeljina