U BiH su u prvih šest mjeseci ove godine registrovane 22 potencijalne žrtve trgovine ljudima, a u borbi protiv ove pojave ključan je multisektorski pristup, rečeno je danas u Sarajevu na konferenciji povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima.
Skup su zajednički organizovali Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara i Fondacija “Lara” iz Bijeljine.
Stručni savjetnik u Ministarstvu bezbjednosti za borbu protiv trgovine ljudima Sanin Prašović ukazao je na slučajeve trgovine ljudima i eksploatacije migranata, navodeći da je prošle godine u migrantskom kampu “Lipa” zabilježeno pet slučajeva u kojima su žrtve trgovine ljudima migranti iz Pakistana i Avganistana.
“Riječ je o četiri maloljetnika i jednom punoljetnom licu. Ministarstvo bezbjednosti je, u saradnji sa entitetskim i kantonalnim vladama, uradilo mnogo toga kako bi ovaj problem stavili pod kontrolu, ali je trgovina ljudima, kao i drugi oblici kriminala, i dalje prisutna u BiH”, rekao je Prašović na konferenciji na kojoj su predstavljene aktivnosti realizovane u okviru kampanje “Podizanje svijesti javnosti o trgovini ljudima u migracionim tokovima”.
On je ukazao na to da u BiH uskoro ističe Strategija za suprostavljanje trgovini ljudima u BiH 2020-2023, ističući da je urađena njena evaluacija kako bi na najbolji način bila pripremljena strategija za naredni četvorogodišnji period.
“Imali smo nekoliko sastanaka i formirana je radna grupa za pripremu nove strategije. Nadamo se da ćemo do kraja godine preduzeti aktivnosti kako bi i taj dokument bio formalizovan i usvojen u Savjetu ministara”, naveo je Prašović.
Koordinator u Ministarstvu unutrašnjih poslova /MUP/ Republike Srpske za suprotstavljanje trgovini ljudima Nikša Glišić napomenuo je da je isti slučaj i sa Strategijom i Akcionim planom Vlade Republike Srpske.
“U narednom periodu ćemo se posvetiti izradi novih strateških dokumenata”, rekao je Glišić i izrazio nadu da će do kraja godine biti usvojeni nova strategija i akcioni plan.
On je napomenuo da će ovi strateški dokumenti biti usmjereni na žrtve trgovine ljudima koje su oštećene krivičnim djelima i koje prema svim evropskim standardima i principima treba da budu u centru svih aktivnosti borbe protiv trgovine ljudima.
“U Republici Srpskoj smo uspostavili referalni mehanizam za borbu protiv trgovine ljudima na osnovu Akcionog plana Vlade Republike Srpske. Osnovano je šest regionalnih monitoring timova koji su osnovani u skladu sa teritorijalnom organizacijom okružnih tužilaštava u Republici Srpskoj. Osnovan je i tim za sprovođenje Akcionog plana”, pojasnio je Glišić.
On je dodao da je MUP Republike Srpske opredijeljen da se bori protiv trgovine ljudima u okviru migracionih tokova, što ilustruje i Sporazum o pružanju operativne pomoći koji je potpisan sa Graničnom policijom u skladu sa kojim policija Republike Srpske pruža kontinuiranu podršku Graničnoj policiji BiH.
Šef Odsjeka za readmisiju u Službi za poslove sa strancima BiH Muriz Selimović ukazao je na to da je tanka granica između krivičnog djela krijumčarenje ljudi i trgovine ljudima i prelaska u eksploataciju, ističući da je neophodan multidisciplinaran prostup u pružanju pomoći žrtvama.
“Razlog malog broja identifikovanih stranaca koji su žrtve trgovine ljudima je to što oni ne žele ulaziti u tu priču, odnosno ne žele prijavljivati ili su ucijenjeni ili imaju svoje konačno odredište van BiH zbog čega i trpe određenu eksploataciju. To je porazno i strašno, ali pokušavamo na sve načine da u tom smislu osposobimo i edukujemo osoblje prihvatnih kampova i službenike da prepoznaju ove slučajeve”, rekao je Selimović.
Predstavnik Misije OEBS-a u BiH Nenad Đurić istakao je da je borba protiv trgovine ljudima jedan od ključnih prioriteta ove organzacije čije aktivnosti počivaju na četiri stuba – prevencija, krivično gonjenje, zaštita žrtava i patrnerstvo – kako multisektorsko, tako i međunarodno.
Predstavnik Fondacije “Lara” Dragana Petrić predstavila je zaključke sa dvije konferencije o borbi protiv trgovine ljudima, koje su održane u Bijeljini i Bihaću.
Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima oblježava se 18. oktobra, a nosilac aktivnosti u BiH je Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara. Obilježavanje Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima počelo je 2007. godine.