Predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Zvono” iz Bijeljine Jovan Vasilić kaže za “Glas” da će ovogodišnja trpeza biti najskromnija u posljednjih nekoliko godina.
– Nažalost, i tokom praznika ćemo morati da se odreknemo mnogo toga jer je rast plata i penzija odavno pojela inflacija. Trgovci tvrde da građani znatno manje kupuju meso u odnosu na neki raniji period, a oni koji ga i pazare, biraju jeftinije, manje kvalitetno. Zbog previsokih cijena za teletinu i junetinu pitaju tek rijetki – rekao je Vasilić.
Da i svinjetina postaje luksuz, ističe predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS Mišo Maljčić koji tvrdi da je ponuda prasića na domaćem tržištu izuzetno slaba, zbog čega će cijene u narednim danima još rasti.
– Prasići su po kilogramu žive vage za Božić prodavani za osam-devet maraka, a za Vaskrs će cijena biti između 10 i 12 KM. Za Đurđevdan će biti još skuplji, a razlog je manjak svinja na tržištu, farme su prazne i tek će biti nakon svih ovih praznika. Ova situacija nikom ne odgovara, ni farmerima, ni potrošačima – priča Maljčić i dodaje da će najveći broj građana umjesto pečenice kupiti koji kilogram pečenja.
U banjalučkoj pečenjari “Carstvo” kažu da je za kilogram prasetine trenutno potrebno izdvojiti 30 maraka, dok jagnjetina košta 35.
– Kolike cijene će biti za Vaskrs, ne usuđujemo se govoriti jer to zavisi od tržišnih cijena prasića – rekli su kratko u pečenjari.
Dobra vijest je da bi jaja mogla biti nešto jeftinija. Predsjednik Zajednice živinara RS i direktor preduzeća “Agreks” Predrag Miličić kaže da građani mogu očekivati akcijske cijene jaja u narednim danima.
– Prosječna cijena po kojoj ovog momenta proizvođači prodaju jaja M klase je oko 29 feninga, a sve iznad toga je zarada nakupaca i trgovaca. Za vaskršnje praznike svake godine imamo akcije, tako će biti i sada – rekao je Miličić za “Glas”.
Uvoz
Mišo Maljčić kaže da ni uvoz prasića trenutno nije opcija jer je ponuda tanka i na evropskom tržištu.
– Prasići jesu skupi, i mi to znamo, ali to je posljedica višegodišnje nerentabilne proizvodnje. Sirovine nema dovoljno u Evropskoj uniji i pitanje je kada će je biti – kazuje Maljčić.
Izvor: Glas