Kako gradonačelnik Petrović doživljava inspekcijske kontrole?

14.08.2024. - Društvo

Česte posjete Glavne službe za reviziju Republike Srpske Bijeljini i redovne kontrole inspekcijskih nadzornih organa, gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović doživljava, kako je izjavio na konferenciji za štampu, održanoj prije dva dana u prostorijama Gradske uprave,  kao jedan vid političkih pritisaka na njega i njegove saradnike. On tvrdi da je Bijeljina trenutno najviše kontrolisana lokalna zajednica od strane inspekcijskih organa.

„S druge strane, imate primjenu različitih aršina kada je riječ o izvještajima Glavne službe za reviziju Republike Srpske. U nekim javnim preduzećima vlada prava pustoš. Uzmite primjer šumskih gazdinstava. Šuma se ne okopava, ne navodnjava, dakle, nema nikakvih ulaganja. Dođu ljudi, isijeku i prodaju stabla, a šumska gazdinstva stalno su u minusu. O tom i takvom nedomaćinskom poslovanju govorim. Mi smo spremni da za svaku marku, pred svim institucijama, objasnimo gdje je ona završila. Od januara ove godine, sve zbog neusvojenog rebalansa budžeta, morali smo pojedinačno, narodski rečeno, pješice, da doznačavamo svaku marku, počev od novorođenih beba, učenika, studenata i svih drugih kategorija stanovništva prema kojima se usmjeravaju budžetska sredstva“, izjavio je Petrović.

U toku je priprema rebalansa budžeta

Odgovarajući na novinarsko pitanje o neophodnosti izrade novog rebalansa budžeta i o navodnom višemilionskom deficitu u budžetu, gradonačelnik Petrović ima svoje mišljenje.

„Imajući u vidu značaj budžeta kao dokumenta, kao i potrebu grada Bijeljina za usklađivanjem budžeta, mi smo već odavno pokrenuli proceduru za izradu rebalansa budžeta. Po pitanju nacrta rebalansa budžeta dobili smo saglasnost Ministarstva finansija Republike Srpske. Na sljedećoj sjednici Skupštine grada taj dokument će biti upućen na dalju raspravu i pretres. Očekuje nas i izrada Pirjedloga odluke o rebalansu budžeta, dobijanje ponovne saglasnosti od strane Ministarstva finansija RS. To je maksimum do koga mi možemo ići. Tako smo radili i u prošloj godini. Nelegetimna skupština nije usvojila rebalans za prošlu godinu, tako da smo bili jedna od rijetkih lokalnih zajednica koja nije imala usvojen rebalans budžeta.

Ljudima prije nas se puno žurilo

Što se tiče suficita i deficita u budžetu, S obzirom na to da smo naslijedili višemilionske iznose stvorenih i neizmirenih obaveza, ali i zbog neusklađenosti dokumenata, tražili smo i mišljenje od Fiskalnog savjeta Republike Srpske. Dobili smo mišljenje o tome kako da stvorene, a neizmirene obaveze, razlike koje se tiču prihoda i rashoda, odnosno nesklada prihoda i rashoda, kako da ih prikažemo u budžetu, s obzirom na to da smo naslijedili budžetske stavke koje su bile najviše problematične. Uzmimo primjer trga ispred Biblioteke, koji je urađen bez bilo kakve dokumentacije i bez zakonske procedure. Mi nekada potrošimo po trinaest do četrnaest mjeseci da realizujemo određeni tender. Ljudima prije nas se puno žurilo, jer nisu potpisivali ugovore. Nakon izvršenih radova nastupale su sudske tužbe, teške po nekoliko stotina hiljada KM, koje se nisu mogle inkorporirati u postojeći budžet. Zbog toga nam je bilo važno mišljenje Fiskalnog savjeta Republike Srpske. Mi se ponašamo u skladu sa datim mišljenjima i preporukama, kao i sa datim saglasnostima Ministarstva finansija Republike Srpske. Tako ćemo se ponašati i u narednom periodu”, kategoričan je Petrović.

Bijeljina.com