Ustav RS i zakoni u koliziji u vezi sa liječenjem trudnica

10.08.2023. - Društvo

I dok u Ustavu Republike Srpske jasno stoji da djeca, trudnice i stara lica imaju pravo na zdravstvenu zaštitu iz javnih prihoda, to ipak u praksi nije tako, jer prema zakonima koji su se počeli primjenjivati prije nekoliko dana, trudnice koje rade, a kojima poslodavci nisu uplatili doprinose, sada moraju same plaćati preglede, nalaze, porod i lijekove.

 

Jedini izlaz iz ovog problema, kako je za “Nezavisne novine” kazao Vladimir Dragičević, banjalučki advokat, može se pronaći u izmjeni predmetnog zakona ili donošenju odluke od strane Fonda zdravstvenog osiguranja RS po kojoj bi se ove kategorije smatrale osiguranim licima.

Naime, početkom avgusta je počela primjena Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS i Zakona o doprinosima, kojima se ukida finansiranje zdravstvene zaštite za sve građane u Srpskoj kojima je to ranije bilo omogućeno, bez obzira na uplatu doprinosa.

Dragičević pojašnjava da se žena u procesu planiranja porodice, u toku trudnoće, porođaja i materinstva poslije porođaja, smatra osiguranim licem shodno Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju, samo ukoliko nije osiguranik po nekom drugom osnovu, na primjer, kao radnik u radnom odnosu.

“Stoga, trudnice koje jesu u radnom odnosu, a nisu im uplaćeni doprinosi se, po sadašnjem tumačenju Fonda, ne smatraju osiguranim licima te same moraju snositi sve troškove u vezi sa trudnoćom i porođajem. Dakle, imale bi više prava da daju otkaz i da se prijave samo po osnovu člana 20. Zakona kao ostali osiguranici, što je apsurdno. Smatram da je ovo tumačenje pogrešno i nije u skladu sa Ustavom Republike Srpske, po kojem djeca, trudnice i stara lica imaju pravo na zdravstvenu zaštitu iz javnih prihoda, bez ograničenja, a druga lica imaju to pravo pod uslovom utvrđenim zakonom”, rekao je Dragičević.

On ističe da sudski postupak prinudne naplate doprinosa nije efikasan u ovim situacijama, jer traje oko godinu dana, a kada su se ove žene već izložile troškovima koje ne bi trebalo da budu dužne da snose.

“Zbog toga je jedino rješenje izmjena predmetnog zakona ili donošenje neke odluke od strane Fonda zdravstvenog osiguranja po kojoj će ove kategorije ipak smatrati osiguranim licima. Sa druge strane, potrebno je višestruko povećati kazne za poslodavce koji ne plaćaju doprinose ovim kategorijama i na taj način uticati da ovih situacija bude sve manje. Ovo je u praksi veliki problem, jer na posredan način se pomaže poslodavcima neplatišama doprinosa, zbog toga što ove ugrožene kategorije daju same otkaze te tako njima, uslovno rečeno, izlaze u susret, jer onda radnika, tj. trudnicu mogu zamijeniti drugim radnikom”, zaključuje Dragičević.

Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS su na pitanje da li će se mijenjati navedeni zakon kako bi se uskladio sa Ustavom RS, naveli su da “postoje pravila za izradu zakona i drugih propisa Republike Srpske, koja jasno definišu proceduru koju jedan zakonski akt mora da ‘prođe’ kako bi stupio na snagu”.

Dodaju i da su prijedloge i sugestije na navedene zakone dali struka, zdravstvene ustanove, institucije i udruženja iz RS, nakon čega je isti usvojen u Narodnoj skupštini RS.

I iz Saveza sindikata Republike Srpske su pozvali Vladu RS, Poresku upravu i sve poslodavce u Srpskoj, u javnom i privatnom sektoru da hitno riješe problem za 46.000 zaposlenih radnika koji u ovom trenutku ne mogu da ostvare elementarno ljudsko, radničko i ustavno pravo, a to je da se liječe.

“Četrdeset šest hiljada radnika Republike Srpske je zaradilo bruto platu, a to znači i doprinose za obavezne vidove osiguranja. Ti doprinosi nisu uplaćeni, a posljedice nezakonitog poslovanja njihovih poslodavaca plaćaju radnici iz vlastitog džepa, čije plate su ionako mizerne i nedostatne za osnovne troškove života, a kamoli za liječenje, lijekove i ljekarske preglede. Četrdeset šest hiljada radnika u Republici Srpskoj nije odgovorno za javašluk njihovih poslodavaca, ali su zato Vlada i Poreska uprava RS odgovorni za nezakonito poslovanje javnih ustanova i njihovih direktora”, navode iz Sindikata.

 

izvor:Nezavisne/FOTO:Pixabay