Za moratorijum na iskopavanje na Majevici prikupili 5.000 od potrebnih 3.000 potpisa

15.01.2025. - Društvo

I pored otežanih vremenskih uslova i hladnoće, eko aktivisti Lopara, Bijeljine, Zvornika i Ugljevika su sakupili više nego dovoljno potpisa podrške za građansku inicijativu sa tekstom Prijedloga odluke o moratorijumu na dodjelu koncesija za geološka istraživanja i za eksploataciju mineralnih sirovina, ruda i drugih resursa na području planine Majevica do okončanja postupka zaštite područja u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode Republike Srpske i usvajanja Dokumenta o politici dodjele koncesija u skladu sa Zakonom o koncesijama Republike Srpske.

“Privodimo kraju aktivnosti prikupljanja potpisa na punktovima u četiri lokalne zajednice, znatno je više od potrebnih tri hiljade potpisa, jer smo već sakupili više od pet hiljada potpisa podrške. Potpise sa ostalim dokumentima ćemo predati na protokol Narodne skupštine Republike Srpske, gdje smo 13.12.2024. godine predali i Obavještenje o provođenju Građanske inicijative. U koordinaciji sa ekolozima udruženja “Čuvari Majevice” iz Lopara, PEU „Korak” iz Zvornika, „Kolona BB” iz Ugljevika i banjalučkog Centra za životnu sredinu, koji su dali doprinos u pripremi dokumenta, predaja će biti spremna već za petak ili ćemo to učini početkom naredne nedjelje” – izjavila je za portal Antikorupcija.info predsjednica udruženja “Eko Put” iz Bijeljine Snežana Jagodić Vujić.

Očekivanja ekologa, kao inicijatora i građana, koji su stavili svoj potpisu na peticiju, su da se Građanska inicijativa nađe na dnevnom redu jednoj od narednih sjednica NSRS, te da se o njoj odlučuje u skladu sa Ustavom, zakonima i Poslovnikom NSRS.

“Riječ je isključivo o “narodnoj inicijativi”, lišenoj bilo kakvih političkih primjesa ili interesa i nadamo se da će osim podrške koju smo dobili od vlasti i građana Lopara i predstavnici u NSRS bez obzira na političko opredjeljenje, izglasavanjem ove Građanske inicijative, dati svoj doprinos nastojanjima da se zaštiti Majevica” – kaže Jagodić Vujić.

Očekivanja ekologa su da se Građanska inicijativa nađe na dnevnom redu NSRS do kraja marta, do kada je i krajnji rok švajcarskoj kompaniji AR CORE, odnosno njenoj podružnici u BiH „Ar Core ulaganja”, do kojeg mogu podnijeti Inicijativu za koncesiju za otvaranje rudnika magnezijuma, kalijuma, klora i litijuma. Ova kompanija je vršila geološka istraživanja i završila ih prije dvije i po godine, a ukoliko ne podnesu Inicijativu za rudarenje do kraja marta, prema predviđenoj zakonskoj proceduri, rezultati provedenih geoloških istraživanja postaju vlasništvo Republike Srpske.

Na prioritetnom razmatranju Građanske inicijative ekolozi će insistirati i zbog toga što je Izmjenama i dopunama Prostornog plana Republike Srpske do 2025. godine, u popisu područja koja su predviđena za uspostavu zaštite planina Majevica planirana za zaštitu u kategoriji V, odnosno kao Park prirode, u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode RS. U skladu sa tim, Udruženje građana “Čuvari Majevice” je 01.03.2024. godine uputilo nadležnom Ministarstvu prostornog uređenje, građevinarstva i ekologije inicijativu za proglašenje zaštićenog područja. Ministarstvo je 12.03.2024. godine dostavilo inicijativu Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, zatraživši od Zavoda izradu Studije zaštite kojom se utvrđuju vrijednosti područja koje se predlaže za zaštitu i način upravljanja područjem. Time je inicijativa za zaštitu ovog područja formalnopravno prihvaćena, a procedura zaštite započeta. Nakon toga, “Čuvari Majevice” su 25.7.2024. godine podnijeli Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS zahtjev za istraživanje, te je 13.08.2024. godine od Republičkog zavoda zaprimilo Stručno mišljenje o istraživanju biodiverziteta Majevice, kojim je izraženo pozitivno mišljenje u vezi sa planiranim istraživanjima biodiverziteta na planini Majevici i određeno da se istraživanja provode do maja 2025. godine, a formalno su započeta 10.9.2024. godine.

Što se tiče Lopara, na čijem području su vršena geloška istraživanja i moguće je otvaranje rudnika, do mještana su doprle glasine da provedena istraživanja nisu vjerodostojna, te se u njih uvlači sumnja da se radi o spinovanju navodno utvrđenih rezervi minerala.

„Znajući kako u našoj državi funkcionišu te stvari i da nerijetko investitori u sprezi sa vlastima friziraju podatke o navodno utvrđenim rezervama mineralnih resursa, kako bi samo prevarom preprodali kloncesiju, kako se bliži taj krajnji rok za podnošenje inicijative za rudarenje sve je više sumnji da nisu po srijedi čista posla. Imajući u vidu i ne baš zavidan bonitet investitora i činjenicu da je, prema poslednjim zvaničnim podacima Agencije za posredničke i informatičko-posredničke usluge i Centralne banke BiH, „Ar Core ulaganja” u 2023. godini imala svega 69.217 KM prihoda, te sumnje su pojačane” – javili su se našem portalu mještani Labucke kod Lopara.

Izvor: Info Bijeljina