U ovim zemljama građani BiH imaju pravo na besplatno liječenje

25.06.2023. - Društvo

Kalendarski je stiglo ljeto, a sezona godišnjih odmora u Bosni i Hercegovini i regionu odavno je počela. Građani su uvijek na oprezu kada je riječ o pripremama za put, kako zbog prikupljanja potrebne dokumentacije tako i zbog stvari koje mogu prenijeti preko granice.

Ali, šta je sa zdravstvenim osiguranjem i da li ste znali da, u zavisnosti gdje putujete, Zavod zdravstvenog osiguranja (ZZO) pokriva sve troškove ukoliko vam je potrebno hitno medicinsko zbrinjavanje?

U slučaju nužde, ili da niste u potpunosti sigurni kako ostvariti to pravo, ekipa portala Radiosarajevo.ba istražila je šta to građani moraju učiniti kada je u pitanju njihovo zdravstveno osiguranje prije polaska na put.

Na naš upit, iz Zavoda za zdravstveno osiguranje Kantona Sarajevo, kazali su da građani sve zahtjeve za putno osiguranje mogu podnijeti u navedenom zavodu, te kako ostvariti ta prava u slučaju putovanja u inostranstvo.

“Pravilnikom o uslovima, načinu i postupku ostvarivanja zdravstvene zaštite za vrijeme boravka u inostranstvu (”Službene novine Federacije BiH”, br. 31/02), regulisani su uslovi, način i postupak ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu osiguranika u inostranstvu.

Zahtjeve za izdavanje obrasca za putno osiguranje, osiguranici mogu podnijeti u Poslovnicama ZZOKS.

Uz zahtjev koji se uzima u Poslovnicama ZZO KS potrebno je priložiti potvrdu o ocjeni zdravstvenog stanja iz medicinske ustanove gdje se vodi zdravstveni karton, te dopunsku medicinsku dokumentaciju (samo u slučaju hroničnih oboljenja).

Pravo na putno osiguranje moguće je ostvariti do 30 dana u kalendarskoj godini”, naveli su iz zavoda za portal Radiosarajevo.ba.
Zemlje u kojima važi zdravstveno osiguranje

Zemlje sa kojima Zavod zdravstvenog osiguranja Kanton Sarajevo ima sporazum su: Hrvatska, Srbija, Crna Gora, Slovenija, Njemačka, Austrija, Turska, Italija, Makedonija, Holandija, Belgija, Mađarska, Luksemburg i Češka Republika.

Korištenje zdravstvenog osiguranja za vrijeme boravka u inostranstvu se može realizovati uz potvrde predviđene za tu namjenu, a u skladu sa potpisanim konvencijama.

Zdravstvena legitimacija se koristi na području kantona u kojem je osiguranik prijavljen kod nadležnog zavoda za zdravstveno osiguranje i istu nije moguće koristiti u inostranstvu.

Pitanje u vezi potpisivanja sporazuma o zdravstvenom osiguranju bi trebalo uputiti prema Zavodu zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH s obzirom na to da je pregovaranje i potpisivanje kovencija u njihovoj nadležnosti”, kazali su iz zavoda.

“Osiguranici uz izdati obrazac ostvaruju pravo na zdravstveno osiguranje bez plaćanja troškova.

Ukoliko se ipak desi da osiguranik plati troškove, a prethodno je izdat obrazac, ostvaruje pravo na refundaciju punih troškova pod uslovom da se radilo o hitnom medicinskom zbirnjavanju”, zaključuju iz zavoda.

Da li je neko zdravstveno osiguran ili ne, dokazuje se izdatom zdravstvenom legitimacijom nadležnog kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja. Zdravstvena legitimacija mora biti ovjerena u kantonalnom zavodu za svaki mjesec u kojem se koristi zdravstvena zaštita.

Kako postati osiguranik i koristiti prava iz zdravstvenog osiguranja?

Obavezno zdravstveno osiguranje i s tim u vezi ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu ostvaruje se u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju (“Službene novine Federacije BiH”, broj 30/97 i 7/02) i podzakonskim aktima donesenim na osnovu Zakona.

Da bi se koristilo pravo na zdravstvenu zaštitu u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja u skladu sa članom 19. Zakona, potrebno je steći svojstvo osiguranika.

Izvor:UNA