U Republici Srpskoj imamo oko tri hiljade zaposlenih u predškolskim ustanovama, od toga oko dvije hiljade vaspitača. Imamo oko 18.000 djece koja pohađaju vrtiće i to je obuhvat od 37 odsto, izjavila je Nataša Cvijanović, pomoćnik ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske na Trećem susretu vaspitača i stručnih saradnika Republike Srpske koji je danas otvoren u Etno selu „Stanišići“ i koje je organizovalo Udruženje vaspitača i stručnih saradnika Republike Srpske.
„Za nas je izuzetno važno usavršavanje svih vaspitno – obrazovnih radnika u predškolskim ustanovama Republike Srpske. Ovakvi susreti vaspitača i stručnih saradnika puno znače za proces obrazovanja i stručnog usavršavanja svih vaspitno – obrazovnih radnika u predškolskim ustanovama, istakla je Nataša Cvijanović.
U naredna tri dana oko dvije stotine vaspitača i stručnih saradnika iz Republike Srpske, FBiH, Srbije, i Crne Gore, kako je izjavila Slađana Glavičić, predsjednik Skupštine ovog udruženja, razgovaraće o inovacijama u predškolskom obrazovanju, te o razmjena ideja i praksi.
„Na javni konkurs stigli su i radovi iz Sjeverne Makedonije. Ukupno smo dobili 43 rada i oni su objavljeni u Zborniku radova sa ovog stručnog skupa. U njima je sadržana riznica ideja, dobrih praksi i svega onoga što može poslužiti vaspitačima i prosvjetnim radnicima. Ponosni smo na to da se ovakva platforma širi i da imamo svoje stručne susrete. Stručno usavršavanje vaspitača je izuzetno važno, jer pratimo tokove razvoja i inovacije. Jako je važno dijeliti znanje i ideje. Svaki stručni skup donosi nešto novo“, izjavila je Slađana Glavičić.
Slaviša Vujanović, predsjednik Udruženja vaspitača i stručnih saradnika Republike Srpske i direktor Dječijeg vrtića „Čika Jova Zmaj“ izjavio je da najveći izazov u ovom trenutku predstavlja dodatni obuhvat povećanja broja djece u predškolskim ustanovama.
„Mi imamo oko 38 odsto djece u predškolskim ustanovama, dok zemlje regiona, kao što je Srbija, Crna Gora i Hrvatska imaju puno veći obuhvat djece u vrtićima. Istovremeno, moramo raditi na stvaranju uslova za boravak djece i na povećanju kapaciteta za smještaj u vrtićima. U Bijeljini trenutno imamo oko tri stotine mališana na čekanju za vrtić, dok u Republici Srpskoj oko 3.000 djece čeka za upis u vrtiće. Svaka lokalna zajednica i Vlada Republike Srpske moraju više ulagati u izgradnju i otvaranje novih objekata i širenje kapaciteta u vrtićima“, izjavio je Vujanović, naglasivši da kvantitet istovremeno mora pratiti i kvalitet obrazovanja i vaspitanja.
Slobodanka Radosavljević, predsjednik Upravnog odbora Balkanskog saveza udruženja vaspitača i predsjednik Upravnog odbora Saveza vaspitača Srbije izjavila je da je veoma važno što postoji udruženje u Republici Srpskoj koje može organizovati ovakav skup vaspitača.
„Nastavićemo da zajednički radimo na razmjeni stručnih mišljenja o radu sa djecom, u kontekstu rada lokalnih uprava i saradnje sa stanovništvom. Takav skup ćemo organizovati početkom juna u Velikoj Plani. Kada je riječ o vaspitanju djece, fokus je na međusobnim odnosima. Djeca su danas naprednija i drugačije se ponašaju nego prije desetak godina. Na nama vaspitačima je da se prilagodimo djeci, jer su nas djeca umnogome prevazišla, kada je riječ o modernim tehnologijama. Na ovakvim susretima može puno toga da se nauči, sve zarad naše djece. Našoj djeci treba da pomognemo da postanu dobri ljudi. To je najvažnije od svega“, istakla je Slobodanka Radosavljević.
Bijeljina.com