U velikoj sali Narodne biblioteke „Filip Višnjić“ u Bijeljini održana je javna rasprava o Nacrtu novog Ustava Republike Srpske, dokumentu koji bi trebalo da zamijeni postojeći ustav donesen 1992. godine.
Na raspravi su govorili članovi Radne grupe i Odbora za ustavna pitanja Narodne skupštine Republike Srpske, ističući ključne izmjene koje ovaj nacrt donosi, ali i pozivajući građane da učestvuju u procesu svojim prijedlozima i komentarima.
Profesor dr Vitomir Popović, predsjednik Radne grupe za izradu Ustava, naglasio je da je cilj javnih rasprava da se prikupi što više sugestija i mišljenja građana, koje će biti proslijeđene Odboru za ustavna pitanja, a potom i Narodnoj skupštini na konačno odlučivanje.
– Ustav Republike Srpske je najstariji ustav u postdejtonskoj BiH, a nakon brojnih amandmana i nametnutih rješenja, došlo je vrijeme da narod sam odlučuje o svom najvišem pravnom aktu, rekao je Popović.
Jedna od najznačajnijih novina u nacrtu je definisanje Banje Luke kao glavnog grada, dok će Istočno Sarajevo, sa sjedištem u Palama, dobiti status prijestonice, čime se simbolično potvrđuje historijska uloga ovog kraja u nastanku Republike Srpske.
Narodna poslanica Tamara Damjanović istakla je da je veliki odziv građana dokaz da je došlo vrijeme da se pokrene sveobuhvatna ustavna reforma, dok je član Radne grupe Dragan Dakić naglasio da je riječ o procesu čije su dvije ključne odrednice – resuverenizacija Republike Srpske i moralna reizgradnja njenog političkog sistema.
Javne rasprave organizuju se na osnovu odluke NSRS donijete na 20. posebnoj sjednici, a trajaće 30 dana. Cilj je uključivanje građana u proces donošenja najvišeg pravnog akta Republike Srpske, kako bi novi Ustav odražavao volju naroda, ali i odgovorio na savremene političke, pravne i društvene izazove.